bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritageİtalyan hastanesi - Nevvar Salih işgören turizm okulu


İtalyan hastanesinin Nevvar - Salih İşgören turizm okuluna dönüştürüldüğünü biliyoruz. Daha öncesi de sağırlar ve dilsizler okulunun burada olduğunu biliyoruz.

nevsalihKarışıklık, buranın İtalyan hastanesi olarak kullanılmaya başladığı yıl ile ilgili olmalı.
1919 yılında çekilen fotoğraf, bu binanın ( eğer ikizi yok ise) (Resim 1 ve Resim 2) ingiliz denizcilerinin otel olarak kaldıkları yer. Burası ayni zamanda İtalyan hastanesi olarak biliniyor.
İtalyan Hastanesi olarak kaç yılında kullanılmaya başladığını tam olarak bilmiyoruz. 16 Mayıs 1919 yılında, Albay Fethi Bey' in naaş' ının bu binadaki İtalyan hastanesinden mi, yoksa bir başka yerdeki İtalyan hastanesinden mi alındığını da bilmiyoruz.
Resim 3, İtalyan hastanesi olarak kullanıldığı döneme ait.
Ortaya iki olasılık çıkıyor;
1- Burası İtalyan hastanesi idi, İngilizlere kiralandı. İtalyan hastanesi başka yere taşındı.
2- Burası İngiliz denizcilerin kaldığı yer idi. İtalyanlara kiralandı.

Her iki resim arasında ki fark, İngilizler tarafından kullanıldığında, ağaçların olması. Bu da İngiliz döneminin daha sonraki yıllarda olduğunu göstermekte. İngilizlerin kullandığı döneme ait fotoğraf 1919 yılına ait. Ağaçların 2-3 sene içinde yetiştiğini farz edersek, İtalyan hastanesinin burada olduğu dönem 1916 ve daha öncesine ait olmalı. Böyle ise, İtalyan hastanesi başka bir yere taşınmış olmalı diye düşünüyorum.
Birisi, bu günü diğeri 1919 yılını göstermekte.
İtalyan hastanesinin , İngiliz hastanesinden İtalyan hastanesine çevrildiği yazılmakta.
İkinci resim, bu binanın İngiliz hastanesi değil, İngiliz denizcilerinin ( asker) otel olarak konakladığı yer olarak fotoğrafa yansımış . O zaman burası, belirtilen İngiliz hastanesi değil. İngiliz hastanesi bir başka yerde olmalı diye düşünüyorum.


ital2ital3

   Resim 1                                                     Resim  2ital1

     Resim 3

1 ve 2 no' lu resimlerin linki 

http://www.iwm.org.uk_www.iwm.org.uk/collections/search?query=&items_per_page=
10&f[0]=placeString%3AIzmir%2C%20Turkey&page=5

 İtalyan hastanesi ile ilgili en önemli kaynak Levantine heritage dokümanları. Kendi sitemde yayınladığım yazıda, İngiliz ve İtalyan hastaneleri ile ilgili olarak gösterdiğim iki fotoğrafı ve yazımın çok kısa bir özetini, buraya gönderdim. Bir hata olabileceğini belirttim. Şimdi cevap bekliyorum. Verirler ise,ne ala, ben de post olarak yayınlarım. Cevap gelmez ise, ben de her iki fotoğraf ile birlikte, bir yazıyı ingilizce olarak yayınlayacağım.

Neyse, bir cevap gelmedi. Ben de bu arada araştırdım. İstiklal savaşı öncesi izmir de bir İngiliz hastanesi var

Yangınöncesi İtalyan hastanesini göstern bir posta kartı var ama buraya İngiliz hastanesi denmiş. Basım hatası mı yoksa, British Hosy olarak kullanıldığı için mi bilmiyorum. Bir bilgiye de rastlamadım. Sonra, 1922 yangını sonrasına ait 2 adet fotoğraf var. Bu fotoğraflar Levantine heritage sitesinden, her kişi ulaşabilir.  Resim 6 ' da ki resim, büyük kısmı tahrip olmuş ( mostly destroyed) İtallyan hastanesini gösteriyor,  Resim 7 ise böyle olmadığını gösteriyor. Yorum okuyucununama bana göre yanlış bilgilendirme. Aşağıda ki resimler bunların bir kanıtı geldi bana


italyan-vertikal

Aşağıdaki resDiğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Eleştiri, hata ve katkılarınız için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017


Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR