bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageDeğişen İzmir-2

İzmir de 3 tane ana yol, antik çağlardan itibaren varlığını sürdürüyor. Bu yollar aslına kervanların geçtiği yollr. Bunlar;

1- Gaziler caddesi. Basmane çorakkapı camisinden kemer ( kervan köprüsü) köprüsüne uzanan yol,

2- Çorakapı camisinden başlayıp, Tilkilik ve Keçeciler yolu ile devam eden ve mezarlık başında sonlanan Anafartalar caddesi ( devamı Kemeraltı caddesi dir),

3- Mezarlık başından başlayıp Eşrefpaşa pazar yerinde sonlana İki çeşmelik caddesidir ( günümüz adı ile Eşrefpaşa caddesi)

Bu yazıda Gazile caddesinde ki zaman içinde değişiklikleri yazmaya çalışacağım.

Bu cadde üzerinde, Günümüzde faaliyet olyana Yıldız sineması bitişiklerinde sülaleme ait yerler vardı. Ben size 1950 li yılların sonundan 1980 ortalarına kadar olan süreç te görülen değişiklikleri, anılarım eşliğinde anlatmaya çalışacağım.

Bu sırada ki binalarda ilk değişiklik 1970 li yılların başında, cami yi geçtikten sonra ki ilk sokağın köşesinde oldu. Eski bir Türk evi yerine 2 katlı bir beton bina yapıldı. Buradan, kapılar da ki ilk sokak başına kadar olan binalar, ya tek katlı iş yeri idi, ya da altında dükkan olan iki katlı evler vardı. Şu anda, buna örnek olabilecek sadece 3 bina kaldı. Bir tanesi Yıldız sineması bitişiğinde, diğerleride eski bağ kur binasını geçtikten sonra halen görülebilir. Bu sıradaki evlerin bir kısmı 50'li yılların sonunda otel olarak kullanılmaya başlandı, ama hala oturan aileler vardı. Şimdi, eski mimamriyi andıran iş hanı yerinde Ali galip şekerleme ve çukuluta fabrikası vardı. Çocukları benim okul arkadaşımdı ( rahmetli Ali Galip Irmak). Bir keresine onun ile oraya girmiştim. İmalathaneye almadılar. Ortalık mis ginbişekerleme kokuyor idi. Bana çukuluta ve şeker ile dolu ir kesekağıdı vermişlerdi.

Var olan han daha sonra Bağ kur binasına çevrildi. Bu hanın sahibinin bir Rum olduğunu Sayın Orhan Beşikçiden dinlemişti. Han sahibi Rum'un torunu ile tanışmış. Hanı ziyaret etmek istemiş. Eczacı Reha Tuksavul ve Orhan Beşikçi bey burayı ona gezdirmişler. Arkada bir kısım han kalıntısını olduğunu söylediler. Ben han dönemini biliyorum.

Bu sıranın bozulması eski binaların ortadan kaldırılması 1985 yılından sonra başladı ve bu günlere geldik.

Tren istasyonu tarafında Karaçolar beklerdi. Daha sonra bir iki derken sayıları giderek artan ayakkabı boyacıları yerleşti, karaçolar ortadan kalktı.

7 yaşlarında iken burada bir araç bana çarpmış. Ben o anı hatırlamıyorum. Kendime geldğimde, önce caminin önünde başımdan aşağı su döküldüğünü daha sonrada Müveddet çay (günümüz iş bankası yeri. Müveddet salonu dosyasına bakabilirsniz)  salonuna götürüldüğümü hatırlıyorum.

Aileme haber verildiğini ve beni oradan almışlardı. Resimlerin birincisi internet üzerinden alınmış bir resim. 1970 li yıllara ait olmalı. Çok net değil ama yinede kullandım. Diğerlerini ben çektim. İlk fotoğraf üzerindeki harfler tüm fotoğraflar için geçerlidir


gazailer-a


gaziagazi3gazi2


gazi


oskocana@yahoo.com.tr adresine yazabilirsiniz

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR