bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageEski Fuar - İzmir panayırı


Yangınlıktan Eski Fuar'a - Eski fuardan Efes oteline

İzmir'de Eski fuar ve eski evlendirme dairesi nerededir ?.,
Dostlar, mesleki yazılarımı yazmaktan biraz uzaklaşıp, anılarımı tazelemeye ve beyin jimnastiği yapmaya devam ediyorum.
Bilenlerin olduğunu tahmin ediyorum ama, her halde çok azdır.
Şimdi, Swiss Otel olan daha önce de Efes otelinin olduğu yeri gözünüzün önünde canlandırın. Benim çocukluğumda, dört bir kenarı çam ağaçları ile dolu bir alan idi. Bir kenarında da evlendirme dairesi vardı. 
Alanı çok iyi hatırlıyorum, çünkü buraya çam kozalağı toplamaya giderdik. Kozalak topladınız mı bilmem ama, kötü bir iştir. Kozalağın içindeki fıstıkları çıkarabilmeniz için, kozalağı parçalamak gerekir. Onu parçalarken de eliniz reçine ile ciddi şekilde kirlenir. O dönemde ki imkanlar ile onu ellerinizden temizlemek de çok zordur, elleriniz günlerce yapış yapış kalır. En büyük felaket reçinenin elbiselerinize bulaşmasıdır. Başımdan geçtiği ve bu nedenle zılgıt yediğimi bilirim. 
Araştırdım, otel inşaatı 1960 yılında başlamış, demek ki ondan önceki bir tarih' te gidiyormuşum. Bu durumda benim en fazla 9 yaşında olduğumu ortaya çıkıyor. ( bu arada benim yaşım da ortaya çıkmış oldu, kader utansın !'). Eski fuar olarak bildiğim bu yer neden bu adla anılıyor diye merak ettim araştırdım. Önce benden daha büyük ağabeyime sordum hem eski fuar hem de eski nikah dairesi konusunda beni doğruladı. Sonra kaynak buldum  (http://www.arkitera.com/…/1…/gecmisin-modern-mimarisi--izmir) . Şimdiki Fuar açılmadan önce İzmir İktisat kongresi (1923) sonrası önce Mithat paşa sanat okulunda sergl açılmış daha sonra da şimdi ki kültürpark'ın açılışına kadar (1937) fuar anlamında sergiler bu alanda açılmış. Bu neden ile buranın adı eski fuar.
Nikah dairesinde nikaha gittiğimi hatırladığıma göre en geç 1960 yılına kadar evlendirme dairesinin burada olması gerekiyor. Ancak İzmir nikah dairesi ile ilgili hiç bir kayıt bulamadım.

Resim 1  henüz uluslar arası olmadığı dönemdeki fuar alanını göstermektedir. Panayır yeri olarak ta düşünülebilir.

Resim 3, Efes oteli inşaatı öncesini göstermektedir ( 1959 - 1960 yıllarına ait bir resim)

eskifuar1

Resim 1eskifuar_siyahbeyaz

Resim 2


Şimdide, bu alanın Efes oteli haline dönüşünü göstermek istiyorum

efesotel

Bu resim 1922 yangını sonrası dönemi gösteriyor. Öndeki bina (A) bu gün halen var olan Atatürk lisesi. Solda kubbeli yapı (B) bugün hala var olan ve çocuk hastanesinin karşısında ve Atatürk lisesinin arkasında bulunan D.O.M kilisesi (St.John). Onun üstünde ve sol tarafında görülen alan (D) çocuk hastanesinin yapılcağı alandır. (C)  Efes oteline dönüşecek bölümdür.

Kaynak wikiimage.


Bu fotoğraf Enternasyonel İzmir fuarının temelini oluşturacak olan İzmir panayırını (1933 - 1936)  göstermektedir. Her iki taraf ta caddeler açılmıştır ( A Şehit nevres bulvarı, B Gazi Osman paşa bulvarı ). Sol taraf ( C) halen moloz yığınıdır. Şimdi yerinde Anıt apartmanı var.


Bu resim Efes otel inşaatının hemen başlamadığı döneme yani 1960 yılına aittir.

( A) eski fuar alanı, (B) Halen var olan İtfaiye Kulesi,  (C) Gazi Osman Paşa bulvarıÖnde görülen askeri araçlar TUSLOG ( amerikan askeri lojistik daire) a gelen araçlardır.

Bu fotoğraf TULOG web sitesinden alıntıdır.

Bu resim Efes otel inşaatının (A) başladığı dönemi göstermektedir. (B) Gazi Osman Paşa Bulvarı .İnşaat 1960 yılının ilk aylarında başlamış ve 1964 yılında bitmiştir.

Öndeki tanklar muhtemelen yine TUSLOG yolu ile Türkiyeye gelen ya da hibe edilen araçlardır. Bu resimde Tuslog web sitesinden alınmıştır.

Efes Otelinin bitmiş hali (1964)

(A) Şehit Nevres bulvarı

(B) Gazi Osman paşa bulvarı

(C) Çocuk hastanesi

(D) Anıt apartmanının yapılacağı alanResim 3


Aşağıda yeni eklenen resim 15 Ekim 2017


izmpanayir
Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Eleştiri, hata ve katkılarınız için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017

Osman Koçanaoğulları - İZMİR


Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR