bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBornova Ziraat mektebinden Bilgisayar mühendisliğine

Ben ziraat fakültesinde okumadım, tıp eğitimi gördüm. Bu bina ile ilgili anılarım çok az. Bu bina ile benim ilk tanışmam 1969 yılıdır. O yıl eğitimin birinci aşamasında o yıllarda FKB (Fizik-Kimya-Biyoloji) dersleri ile yüksek matematik ve osteoloji (insan kemik bilimi) dersleri görür ve labaratuar çalışmaları yapardık. Biyoloji içerisinde Botanik (bitki bilimi) ve Zooloji ( Tek hücreliler ve böcekleri de içeren bölüm) dersleri vardı. Yıl 1968-1969.
O yıllarda İngilizce derslerinin sonunda yeterlilik sınavı yapılırdı. İngilize dersini o sene yeni açılan kısaltılmış adı le MÖTBE (meslek öncesi temel bilimler enstitüsü) olan ve kampüste yeni açılan o devasa bölümlerde görürdük. FKB dersleri ve labaratuarları da burada idi.
İngilizce sınavı bu binanın ova tarafına bakan tarafında ki girişi kapısından girilen bölümlerde yapıldı. Burası o dönemlerde arka kapı olarak bilinirdi. Küçük bir dersanede sınava girmiştim. Yan yana sıralı bir çok oda varsı. Yanılmıyor isem  2 veya üç katlı idi. Binanın ön tarafından giriş o zamanlar anatomi enstitüsüne bakardı. Galiba burada Fizik, Jimya bölümlerinin idare odaları, hoca odaları ve labaratuarlar vardı.
İkici anım, 1977 veya 1978 yılına ait. O yıllarda bilimsel çalışmalarda, istatistik biliminim önemi yeni yeni kavranıyor idi, en azından bizim ülkemiz için öyle idi. Benim ilgilendiğim bir çalışma için istatistik değerlendirmeler gerekti. O yıllarda fakülte olup olmadığını tam olarak hatırlamıyorum ama binanın ön tarafında ki bölümde (biz oraya ayni zamanda ana bölüm de derdik) bilgi şlem merkezi vardı. Başında rahmetli Oğuz Manas var idi. Beni kendisine rahmetli Erdem ağabey (Erdem Tunçbay) tanıştırdı. 2. ci katta ki odasında görüşmüştüm. Şimdi adını hatırlayamadığın bir beye verileri verip sonucu bilahare almıştım.
Oğuz Manas, her halde konusunda Türkiyede ki ilklerdendir. O yılları yaşamış olanlar bilir, TRT spor programlarında futbol ligi bitmeden 5- 6 hafta kadar önce şampiyonu belirlediklerini söylerdi (tabii ki açıklamazdı, sadece her halde spikerler bilirdi). Sonuçta da haklı çıkardı.
Bu binanın eski ve günümüz fotoğrafları paylaşıyorum. Yazının sobn bölümünde, merak edenler için gayet güzel yazılmış iki adet LINK verdim

zir1

zir2

zir3zirkrokzirgun


KAYNAKLAR
http://www.egemeclisi.com/kose-yazisi/4908/izmirin-cumhuriyet-kazanimlari.html

http://www.salom.com.tr/haber-94228-alliance_ziraat_ciftlikokulundan__ege_universitesi_ziraat_fakultesine.html


Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

 Ekim 2017


Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR