bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritageİzmir su kemerleri - 1  Yeşildere su kemeri

İzmire su taşıyan kemerlerindendir. Yeşildere üzerinde Kızulçullu su kemerlerinin alt  kısmında yer alır. Ben yıllarca, bu su kemerinin Roma dönemine ait olduğunu zannederdim. Değişmiş. Yapımı 1674 yılında tamamlanmış. İsmi Vezir su kemeri. Adı, su kemerini yaptıran kişi olan Vezir Ahmet paşadan geliyor. O yıllarda her halde İzmir nüfusunun artması nedeni ile ilave su ihtiycı olmuş. Bu su kemeri ile birlikte 73 sokak çeşmesi daha yapılmış. Toplamda, 10 eski çeşme ile birlikte 83 çeşmeye su verilmiş. Su kemerinin güney bölümündeki bölümü 1930 veya 1931 yılında yıkılmış. Günümüzde o bölüm yok.

Buradan geçen derenin Meles çayı olarak belgelerde yazıldığı görülmektedir. Bu derenn adı Meles çayı değildir. Meles çayı, şu anda olmayan Halkapınar  gölünün sularını izmir körfezine boşaltan derenin adıdır.


yesil_1yesıldere2

( Kaynak= Levantine heritage )


yesıl_3

(Kaynak= Levantine Heritage )


yesıldere4


KAYNAK
http://www.izmirdergisi.com/tr/dergi-arsivi/59-35inci-sayi/166-izmir-de-eski-su-kemerleri-ve-su-yollari


ENGLISH
This aquaduct and new 73 street fountains was built by Vezir (vizier) Ahmet paşa in 1674 in Ottoman period becuse of increased water supply demand in İZMİR. South part of aquduct was demolished in 1930 or in 1931. First picture shows 17's century appearnace, Secon picture and third picture were taken between at the end of 1800's and early period of 1900's. Last picture was taken in 2015

The river beneath of aquaduct  is named as MELES river, mistakenly . Meles river draied Halkapınar lake, which was localised another part of the city.          

REFERENCE  (In TURKISH)

http://www.izmirdergisi.com/tr/dergi-arsivi/59-35inci-sayi/166-izmir-de-eski-su-kemerleri-ve-su-yollari


Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

 Ekim 2017

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR