bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageSarıkışla - İZMİR

 Sarı kışla, İzmir' in sembol yapılarından biri idi.  Benim orası ile ilgili anım yok. Sadece, babamın yıkılmasına karşı duyduğu rahatsızlık, bir de, evde yol tarifi ya da bir dükkanın tarifi yapılır iken oranın referans alınması.
Benim o bölge ile tanışmam, tahribat sonrası 1963-64 döneminde okula gidiş gelişleri. Bir müddet buraları boş arsa olarak kaldı, günümüzde SSK binalarının olduğu yerde otobüs durakları, denize yakın olan yerde de dolmuş duraklaraı vardı, burası otopark olarak ta kullanılıyor idi. Tüm bu alan halkın dilinde " TARLA " olarak bilinirdi. Daha sonraki yıllarda SSK binaları yapıldı, çevre düzenlemeleri ve yol yapımları ile güzelleştirilmeye çalışılmış.
Eskiyi, koruyamıyoruz diyeceğim ama asklında korumuyoruz. Yaptığımız işler ile güzelleştirdiğimizi sanıyoruz.
Sarı kışlanın yapımı 1829. Yıkımı 1953-53 yıllarında. Yıkım hikayesi tam bir komedi. Dönemin siyasi iktidarı askeri bölgelerin şehir dışına çıkarılması kararı alıyor, dönemin belediye başkanı da burayı nedendir niçindir bilinmez yıkıyor. Sarıkışlanın yapıldığı alan da İzmirlinin alışık olduğu deniz doldurma ile kazanılmış. Ancak, bu alana gerçekten mükemmel eserler yapılmış. Sorun bizim bunları korumak istemeyişimiz ve de yok etmemiz. Bizlerden bir sonraki nesil' e sadece, çirkin dev bloklar kalacak. Bu bloklar dünyanın her yerinde var. Bizim bloklarımızın farklı bir özelliği mi var. ?  Asla yok, kaldı ki dünyada ki diğer örneklere baktığımızda daha kötü gibi duruyor. Bunlar benim düşüncelerim. Bu nesil de bizim için hiç iyi şeyler düşünmeyecek. Bana sorarsanız haklı da olacaklar.
Bunları neden yazıyorum. Vatandaş olarak, biz bazı şeylere karşı çıkmaz isek, sonuç hep bu olacak. Orhan Beşikçi bey, Yaşar Ürük  bey ve adını sayamadığım diğerleri olmasa kimsenin reaksiyon gösterdiği yok. Birlik olur isek, bu adlarını sıralamaya çalıştığım ve daha bir çok gönüllü ile birlikte olur isek yapılan ya da yapılması düşünülen bu saçmalıklara karşı durabiliriz. ( Orhan Beşikçi bey' in Ege Telgraf gazetesinde yazdığı, yapılması düşünülen son saçmalıklar ile ilgili 2-3 gün önce yayınlanan yazıyı okumanızı öneririm - Tepecikte yaklaşık 5000 yıllık höyüğün hikayesi.  26. Mayıs tarihli)
Aşağıda bulunan fotoğraf, çekim açıları ve yakınlıkları farklı da olsa , bu bölgenin yıkım öncesi (siyah - beyaz fotoğraf) ve şimdi ki durumunu (renkli fotoğraf) göstermektedir.


sa_kisla


(a) Eski İzmir devlet hastanesinin ( bu gün ün Diş hastalıkları hastanesi ) ayakta kalabilmiş bölümlerini, (b) yıkılan bölümlerini göstermektedir.
(c) Milli kütüphame, bitişiğinde eski Elhamra dönemiz de Devlet opera ve bale binası (şükürler olsun hala yerinde)
(d) Hükümet konağı ( halen var)
(e) saat kulesi ve cami ( halen var)
(f) Yıkılan sarı kışla binaları
(g) Sarı kışla asker talim alanı
(h) Bahri baba parkının varyant çıkış bölümü ( kısmen de olsa var)

Renkli resimde beyaz çizili kare, sarıkışlanın olduğu yerin yaklaşık yerleştirilmiş alanı. Bu alan da sarkışlayı bir hayal edelim. Sizleri bilmem ama bana göre ne kadar farklı ve ne kadar daha güzel olurdu.


sari1


sari2


sari3sari4
Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Katkı, eleştiri ve düzeltmeler için

 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR