bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritagePasaport iskelesi - İZMİR

Kordon boyu, İngilizlerin 1867 yılında Osmanlı Hükümetin’ den aldıkları ve 1869 yılında Fransız Dussout kardeşlere devrettikleri bir imtiyaz sonucu denizi doldurmalarıyla elde edilmiştir. .

Pasaport, İzmir liman projesi kapsamında limanın kuzey mendirekleri olan yere yapılmıştır. Liman, denizin doldurulması ila kazanılan alan ( günümüz kordon boyu) üzerine yapılmıştır..  . Pasaport iskelesi ( binası) doldurma ve inşaat işleri 1867 de başlayıp 1876 yılında bitirilmiştir
.

Günümüz fotoğraflarına önce bir bakalım (Resim 1) .
pas1


Kuzey ve güneyden çekilen fotoğraflarda (a) ile işaretlenen bölüm 1867 yılı öncesinde var (Resim a)

pasapa


 . Burası İzmirin ilk gümrük ve pasaport binasıdır. Gemiler ile gelen yük, buraya mavna ve küçük tekneler ile getirilirmiş. Bunun yeterli olmaması, İzmir ticaretinin artması, yeni liman gereksinimini  ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucunda bu binanın önünde bulunan bölümler (b) 1867 yılında başlanan yeni  limanın inşaatı ile yapılmış. Bitim tarihi 1876.
1903 yılında ve daha sonra ki fotoğraflarda bu bölüm görülmekte. (c) bölümü yangın sonrası Türkiye cumhuriyeti döneminde eklenmiş.


pas2pas3

pas4pas5

İskelenin tam karşısında (1912 tarihli sigorta şirketi haritaları) Hotel Londres ve Hotel Egypt bulunmaktaidi ( Aşağıda ki resim)


hotlondGeniş bilgi için LINK

http://ege.gtb.gov.tr/kurumsal/izmir-gumrukleri-tarihcesi

Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017

Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR