bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageNAMIK KEMAL LİSESİ - EVANGELİK RUM OKULU

Bu gün sizlere, İzmir' in çok önemli bir okulundan söz edeceğim. Bu okul, Atatürk lisesi gibi çok önemli ve toplumumuza büyük katkıları olan bireylerin yetiştiği yerdir.
Evangelik Rum okulu, İzmir' in en eski eğitimlkurumlarından birisi. Kuruluşu 1773. Rum tüccarlar tarafından kurulmuş, kurucularından birisinin ayni zamanda İngiliz vatandaşı olması nedeni ile İngiliz konsolosluğunun himayesine alınmış.  İzmirin farklı yerlerinde şubeler açmış. Bir kez yangın sonrası harap olmuş, yenisi yapılmış. Buraya kadar olan bölüm, günümüzün Namık Kemal lisesi binası ile bir bağlantısı yok. Aşağıdaki fotoğrafta bu sözü edilen okulun fotoğrafı vardır. Yerleşimi farklı bir yerdedir. 1922 de tamamen yanmıştır.

evangel

Okul öğrenci sayısının artması nedeni ile yeni yer arayışı başlar ve Namık Kemal lisesi nin olduğu arsa satın alınır. (Agia Ekaterini semti). Şu anda bulunan binanın inşaatı 1909 da başlar, Balkan savaşları ve Birinci dünya savaşları nedenleri ile iki kez inşaatlar durur. Binanın inşaatina 1919 yılında tekrar başlanır ve 1922 Ağustos ayında tamamen biter. Ancak okul hiç bir zaman açılmaz. Bunun nedeni, artık İstiklal savaşının zaferle sonuçlanacağının bilinmesidir.
Bina 1924-25 eğitim yılında Kız lisesi olarak açılır ( genç cumhuriyetin eğitime verdiği önemin bir örneğidir). Kız lisesi 1937-38 yılında taşınınca, okulda eğitime ara verilir. Kısa süre, İzmir fuar komitesi tarafından pansiyon olarak kullanılır.
!939 yılının Şubat ayında İzmir 2.ci erkek lisesi olarak tekrar eğitime başlar.
1942 yılında adı  " İnönü lisesi " olarak değiştirilir.
1952 yılında adı " Namık kemal lisesi " ne döndürülür. Bu isim değişiklikleri de Kurunmsal yapıların adlandırılmasında ki aymazlığımızın göstergesidir.
Rum okulu iken, sahip olduğu eğitim kalitesi, kütüphanesi, arşivi kaybolmuştur. Bu kayboluş, yangın öncesi döneme aittir. Be eserlerin şimdi ki binadan mı yoksa okulun eski binalarından mı olduğu belli değildir. Bilinen tek şey bu hırsızlığın, yabancı devletlere ait gemiler tarafından yapıldığıdır. Bizleri suçlayanların aynaya bakmaları gerekir ( Bu konu ile ilgili geniş bilgi aşağıda verdiğim bir çalışmadan okunabilir. O çalışmada, okulun eğitim düzeyi ile geniş bilgi de bulunmaktadır. Benim önerim okumanız yönündedir. Okuyunca, o dönemde bile eğitimin düzeyini görürü ve günümüz ile karşılaştırabilirsiniz. " Eller gider aya, biz kalırız yaya " sözünün neden olduğu bu söz konusu çalışmada çok açık olarak görülebilir)
Sonuç olarak, Namık kemal lisesinin, İstiklal savaşı öncesi hiç bir şekilde kullanılmadığı açıktır.
Yangında hemen hemen hiç zarar görmemiştir. Eski resimler yangın sonrasına aittir (1923 ve 1924). Okulun depolarından çıkanların listesi de verdiğim linkten okunabilir. Levantine Heritage dosyalarında, yangının okulun bulunduğu alana kadar geldiği, Türkler tarafından okulun bitişiğinde ki binaların, yangının daha ilerilere gitmemesi için bir önlem olarak yıktırıldığı yazılı. Yani, bizler bu bölgeyi korumak için çaba sarf etmiş ve başarmışız.

Okulun 1922 öncesi dönemi adı ile ilgili olarak bazı web sayfalarında " merkez kız okulu ifadesinin Grekçe adı geçmekte. Bu isim günümüz Atatürk lisesinin o dönemde ki adıdır. Askeri hastane olarak kullanıldığı söylentisi de vardır. Böyle bir şey kayıtlarda yoktur. Kayıtlara göre bina hiç bir zaman 1922 İzmir yanınına kadar kullanıma açılmamıştır.

Resimlerin kaynağı Levantineheritage.com dur. Bilgiler Türk ve yabancı kaynaklardan derlenmiştir.


Resim 2  Hemen yangın sonrası dönemleri göstermektedir
Resim 3 v4 4 Eğitime açıldığı yıllara aittir


nk1

nk2nk3

NK4
NK5
nk


1934


LİNK
Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre UÇAN Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi ABD
İNGİLTERE HİMAYESİNDE BİR EĞİTİM MÜESSESESİ: İZMİR EVANGELİK RUM OKULU
http://www.jasstudies.com/Makaleler/496810723_29-Dr.%20Yunus%20Emre%20U%C3%87AN.pdf

Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

28 Haziran  2017

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR