bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageManastırın ortasında var bir havuz

2014 yılı  Temmuz ayında, ata topraklarını görmek üzere büyük oğlum Aziz  ile Makedonyaya gittik. Ben 1978 yılında, Yugoslavya ve Tito var iken ziyaret etmiştim.
Manastır (Bitola) ziyareti iki açıdan önemli idi. Bunlar; Resneli Niyazi Beyin yaşadığı yerleri ve Atatürk' ün okuduğu okulu görmekti. Bir mihmandar ile yollara koyulduk. Önce, şimdi müze olan ve Atatürkün okuduğu askeri  okulu (1896-1899)  ziyaret ettik. Restore edimiş ve bakımlı idi. Restorasyon ve bakımı bir Türk kuruluşu olan TİKA tarafından sağlanmış ve halen sağlanıyor idi. Mekadonyada ki tüm Türk eserleri böyle korunuyor.  İçinden resimleri  de paylaşacağım. Gezi bitince, çok kalabalık Türk ziyaretçiler ile birlikte bahçeye çıktık. Benim aklımda hep   o şarkının sözleri var; bende içimden bu şarkıyı söylüyorum.

ataturk_okul1

" Manastırın ortasında , var bir havuz,
Aman havuz,
Canım havuz ".

Türk ziyaretçiler, müzenin bahçesinde bulunan havuzun bu şarkıya ilham veren havuz olduğunu aralarında konuşuyorlardı. (resim 1). Açıkçası benim aklıma yatmadı. Burası manastırın orta yeri değildi.

hav1

Buradan şehir merkezine gittik. Ben hep manastırın orta yerini aradım. Buldum. Ana meydanda üzeri kapatılmış bir havuzdu. Mihmandarımız ( gayet iyi ingilizce bilen  Mr. Boskof) , benim sormam üzerine havuzun bu olup olmadığını araştırdı. Evet, o  şarkı da ki havuz bu idi.(Resim 2). Şarkıyı mırıldandım. İnanılmaz bir duygu. Üzeri kapatılmış olan bu havuzun üzerinde Büyük iskender heykelleri bulunuyor !. Meydanda 2 adet osmanlı camisi ve halen çalışır saat kulesi var.

hav2


Buralara giderseniz, o havuzu bulun ve eskileri, öğrenci Mustafa Kemal'i onun okul arkadaşlarını, düşüncelerini bir  düşünün. İnanın bana tüyleriniz diken diken olacak. Benim ve oğlumun oldu da. Aşağıda, okul ile ilgili resimlerin küçük bir bölümü  bulunmaktadır.

idaidi-1madalya

Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017

Osman Koçanaoğulları - İZMİR


Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR