bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageMezarlıkbaşı - İkiçeşmelik

Burası ile ilgili anılarım çok eski dönemlere ait, 1957 yılları gibi olmalı. İkiçeşmelik yolununo eski dar halini hatırlamam çok net değil. Okula giderken  içinde bulunduğumuz aracın, karşıdan gelen olduğunda yolun yan tarafına doğru iyice yanaştığını hatırlıyorum. Henüz istimlak var mı idi çok net hatırlamıyorum. Sonra hep o yoldan geçmiş olmamıza rağmen hatırımda kalan çok  fazla bir şey yok. İstimlak ile ilgili anılarım yakınlarından duyduklarım. Belgesi yok. Orada eski ile ilgili anılarım, yakınklarımın olan yerler, İnci ve Saray sineması. 1960 lı yıllar idi. Günümüzdee de bulunan Saray sinemasının karşısında yakınlarımın iş yerlerivardı. Birisi fırın idi , istmlak sonucu önünde çok az bir yer kaldığını biliyorum, şimdi yerinde altında dükkanları olan üstü ev olarak yapılan bir yer var. İstimlak sonrası yapıldığını biliyorum. Onun yanında günümüzde Hac malzemeleri  satan yer, belki de İzmirin ilk kabzımalın olduğu yermiş . Sonra bir dönem boş tutulmuş. İstimlak sonrası yeniden tamir görmüş. Ayakkabı fabrikası daha sonra süpermarket olduğu dönemi biliyorum. Bu iki binanın havra sokağına olan tarafında iki katlı taş bir ev vardı. Halen var. İçinide bilirim. Bir yakınım bu evde 1970 başlarına kadar oturdu. O zamanlar burası gayet iyi bir semt idi. Bu eve bitişik olan han gibi yerin iki girişi vardı. Bir tanesi mezarlıkbaşına diğeri de havra sokağına açılırdı. Bu kapılar o yıllarda açıktı. Bu girişlerin  açıldığı alanın ortasında çeşmeleri de olan mermer bir havuz vardı. Şimdi var mı bilmiyorum. Şimdi bu dışa açılan bölümler galiba açık değil. Söz ettiğm evin alt kat pencereleri buraya açılırdı. Benim hatırladığım dönemlerde demir kepenkler ile hep kapalı idi. Çok eski yıllarda bu boşlukta esnaf olmadığını babamdan duymuştum.
Hatırladığım Saray sinemasının günümüz gibi olduğu. İnci sineması uzun yıllar tamir edilmedi. Sinemanın içi görünüyor idi. 60' lı yılların sonlarına doğru ön tarafı kapatıldı. Belki de Saray sineması daha geride idi, bu nedenle istimlak sırasında binaya dokunma gereği olmamıştır. Hatırlamıyorum. Benden yaşı daha ileride olanlar katkıda bulunabilir. Saray sinaeması ile İnci sineması arasında, altında Singer dikiş makinaları satan bir dükkanın olduğu iki katlı bir bina vardı. Bu binanın üst katında da bir aile oturuyordu.

Aşağıdaki resimde, tentelerin olduğu yerde şu anda Çankaya katlı otopark var. Arka planda bugün , Saray sinemasının yıkımı sonrası ortaya çıkan Roma dönemine ait kapı benzeri oluşum var. Saray sineması buna bitişik olarak yapılmş. Üstünde de bir bina var. Tarih 1900 başları. (aşağıda bulunan 2 resim). Bunlar temizlendi.

mez1


mezr-aa


Aşağıdaki resim her halde 1960 ların sonu olmalı. Saray sineması ve tamir edilmiş eski İnci sineması (saray sinema sonrası 2 katlı bina)

mez4


Aşağıda bulunan resim, buranın güncel görünümü. Ağaç nedeni ile arkada bulunan tarihi yapının bir bölümü görülebiliyor.

mezgun


Aşağıdaki resim, Mezarlıkbaşında günümüzde Polis anı evi olarak kullanılan binayı gösteriyor Önünde bulunan şadırvan artık yok. Fotoğrafın tarihi 1930 olarak verilmiş. Fotoğraf basılır iken ters olarak basılmış. Yani, sağ taraf solda, sol taraf sağ da olmalı. Gördüğünüz resimde sağ tarafta  Polis anı evi görülüyor. Buranın kapısı Keçecilere açılır. O kapı,  doğru basılmış bir fotoğrafta fotoğrafın sağ tarafında olur. Baktığımız fotoğrafta ise solda görülüyor. Bunu fotoğrafa adapte olmak için yazdım. Fotoğraf, sırtınızın çankayaya baktığı durumda çekilmiş. Sağ-sol düzeltilmemiş  hali ile baktığımız resimin sol tarafı agora yönü. Sağ tarafı Çankaya. Ortada görülen şadırvan bu tarihten sonra kaldırılmış. Yılını tam bilmiyorum. 1760 İzmir haritalarında görülen bir şadırvan..


mez1930


Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

 Ekim 2017

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR