bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritage



Halk sahası - Atatürk kapalı salonu - Voleybol salonu




kapalisalon


Başlıkta yazılı olan son ismi hepimiz biliyoruz; " Atatürk Voleybol salonu ".
Bu aşamaya gelinceye kadar burada olan gelişmeleri bir hatırlatmak istiyorum. Bu alan eskiden, " Halk sahası ya da top sahası " olarak bilinen bir yer idi ( şekilde 1). Amatör küme maçlarının hatta mahalle maçlarının oynandığı bir alan idi. Burada iki kez amatör küme maçı izledim. İlk okulda okuyordum. Bunlardan bir tanesinde, yağmurlu bir hava vardı. Çok ıslandım. Buradan çıkıp Alsncak stadında Altınordu maçı izlemeye gittim. Sonuçta bir hafta kadar hasta olarak yattım. Hastalığım düzelince, bedelini şiddetli azar ile ödedim. Bir daha gitmemeye and içtim. Gerçekten de gitmedim.

(1) nolu resimde solda görülen bina günümüz Nevvar-Salih İşgören Turizm okulu, ortada görülen çok katlı bina Tekele ait bir binadır (öyle hatırlıyorum)

Sonra buraya Atatürk Kapalı salonu yapıldı ( Şekilde 2 ) . Mimarı ünlü mimar Harbi Hotandı. Araştırmalarıma rağmen ( tabii ki web üzerinden ) kaç yılında yapıldığına ait bir resmi belge bulamadım. Tabii ki vardır da, ben bulamadım. Sonra bir arkadaşım ( Dr. Hikmet Çetinbudaklar) Harbi beyin yanında çalışmış bir inşaaat mühendisinin oğlunu tanıyormuş,  Bu kanal ile 1962 - 1964 yılları arasında yapıldığını öğrendim. Bendeniz de burada 1968- 70 arası basketbol oynadım. O nedenle, bu dönemi, salonun yapısını çok iyi bilirim. Benim basketbol oynadığım zamanlarda yazın sıcaktan, kışın da soğuktan ve yaz-kış sigara dumanından epey rahatsız olurduk ( o zamanlarda sigara içmiyordum ). Kışın ısıtılırdı ama sigara dumanı çok kötü idi. Kış aylarında, haftanın 5 günü antreman, iki günü de maçlarda oynardım. Yazın, 5 gün antreman yapardım. O yıllarda, salonu benim gibi kişilere yazın bile bireysel olarak açarlardı. Sporcuya değer verilirdi. Bir tek şeref locasının olduğu yeri bilmem. Demekk ki hiç merak etmemişim. Vay anasını be, " o tribünde o koltuklarda oturmak varmış ". Çok uzun yıllar sonra, bende emeği olan bir anttenörümün daveti üzerine gittiğim salonda, o koltuklarda oturmak bana  da bir kez dahi olsa kısmet oldu. 1972-73 sonrasını bilmiyorum, okulum nedeni ile basketbolu bıraktım, bir daha da oraya gitmedim.

Sonunda  (3) zannedersem, 2014-15 te Voleybol kapakı salon haline geldi.


Eleştiri, hata ve katkılarınız için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR