bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageRum merkez kız lisesi  - Atatürk lisesi

Ülkemize çok değerli insanlar yetiştirmiş bir okuldan söz edeceğim. Önünden defalarca geçtiğimiz yapı.Burası, bilinen adı ile İzmir Atatürk lisesi. 1922 yangını da muhtemelen çok geniş bi bahçe ve duvarları olduğundan yangından hasar almadan kurtulmuş. Genç cumhuriyet, eğitimin ne kdar önemli olduğunun bilincinde. Bu binayı, diğer binaları hem İzmir hem de Anadolu coğrafyasının başka yerlerinde, sadece eğitim amacı ile kullanmış. Bir devlet ya da askeri bina olarak kullanmamış. Şimdilerde ki yeni dünya düzeni savunucuları gibi düşünseler idi , bu binalar acaba hangi amaçla kullanılırdı ?. Her halde hemen özelleştirlir ve satılırdı. Bu benim kişisl görüşüm.
Binanın yapımı, 1909-1912 arasında Atinalı mimar  Karathanasopoulos tarafından yapılmış. Okulun adı Kızlar için Merkez okul ( Kentrikon Parthenagogeion). Dikkatinizi kız okulu olmasına çekmek istiyorum. Osmanlı, erkek öğrencileri eğitemez iken, Rumlar bu düzeyde. Onlar eğitimin önemini kavramış görünüyorlar. O dönemin Osmanlı eğitimi ile bildiklerimi, araştırdıklarımın sonuçlarını daha sonra bir başka dosya halinde yayınlarım.  İzmir Rum nüfüs düşünüldüğünde, oldukça büyük bir bina. Oklun ismi " Merkezi ". Okul belki de ege bölgesine hitap ediyordu. Böyle ise, yatakhaneleri de olmalı diye düşünülebilir.  Her halde bu neden ile bu kadar  büyük olarak yapılmış.  Cumhuriyet döneminde Atatürk lisesi olarak kullanılmış bir yapı. Binanın ilk yapıldığı döneme ait taş yazıtların bulunduğunu web siteleri yazıyor ( Levanthine heritage). Buluntular ile okul içinde bir müze açılacağının da belirtilmiş olması daha da sevindirici. Okul içinde o dönemden kalan belgelerin de bir yerlerde olduğunu düşünüyorum. Eninde sonunda bulunacaktır. Buna inanıyorum. Daha fazla tarihi bilgi vermek beni aşan bir durum. Bu nedenle bilgi veremeyeceğim. Aşağıdaki resimler, bu süreci göstermektedir.
Resim 4, şehir planlarının yapıldığı yıllara ait. Bulvarlar görülüyor. İtalyan okulu hala ayakta. Resmin sağ ucında görülen kubbeli yapı.
1, 2, v3 3 no ' lu resimler, bundan önceki ve yangın sonrası dönemine ait.
Resim 5, günümüze ait resim.


lis1lis3


lis2


lis4

lis5


ataliserum
 


Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017


Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR