bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritageİzmirin İşgali- 1919

İzmir ne zaman işgal edildi ?
Hepimizin fikir birliği içinde olduğu tarih 15 Mayıs 1915. Yunan işgali ve mezalimi, İzmir ve çevresinde yerleşik Rumların ( sanki 500 yıldır esir hayatı yaşıyorlarmış ta ) ve bazı Levantların sevinçleri, Yunan ordusunun karaya çıkması ile başlayan mezalimi, kurtuluşa doğru gidecek olan kutsal isyanın ateşinin yakıldığı gün, Şehit Fethi bey, Hasan Tahsin hep belleklerimizde. Tarih fiili işgalin ne demek olduğunu anlatıyor ve gösteriyor.
Peki öncesi. Yazacaklarım benim kişisel görüşümdür. Beğenilmeyebilir. Sonuçta ben Tarihçi değilim. Okuduklarımın ışığında bazı şeyleri kendi kendime sorguladım. Bu yazı o sorgulamaların ve araştırıların sonucudur.,
Bana göre İzmir' imizin 2 türlü işgali olmuş. Tarihi kayıtlar ve fotoğraflar bunları gösteriyor. Birincisi gizli işgal ( ben bunu saman altından işgal diye tanımlıyorum), ikincisi de askeri olarak fiili işgal
Osmanlı çöküyor, artık duraklama döneminin sonu. Levantlara ve tabii ki onlar ile birlikte ortaklıkları olan Rumlara, Tanzimat ile vergi, kabotaj hakkı gibi bazı ayrıcalıklar veriliyor. Kendi posta ofislerini, kuruyorlar, pullar bastırıyorlar hatta İzmirde Levant, İstanbul ve diğer yerlerde de Piastre  diye ne idüğü belirsiz bir para birimi ismi kullanılıyor  ( posta pullarının bazılarında bu ifade var). İngizi, Fransız, Alma, Avusturya- Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Rus pulları kullanımda. Kendi aralarında ki ihtilaflara bakan mahkemeleri bile var.Farklı ülkelere ait postaneleri var ( Resim 6,7,8). Bu arada Osmanlı posta idaresi de var ancak, yurt dışına gidecek olan mektuplar, her halde Osmanlı posta pullarını kullanmıyorlar. (Resim 9)

İşin aslı saman altından işgal. Tek farkı askeri işgal olmaması. Bu durum hep böyle gidiyor. Sonra Genç Türk hareketi, arkasından 1. dünya harbinin getirdiği ekonomik sorunlar. Levantlara konulan vergiler. Ee, tabii ki rahatsızlık oluyor. Sonra 1918 Mondros. .Bu tarih askeri açıdan fiili işgalin başlayışı. Bu işgalin maddelerini hepimiz biliyoruz. İngiliz, İtalyan askerleri İzmir sokaklarında. Bu durumun fotoğrafları da var (Resim 2,3,4,5 ). Henüz mezalim yok. Türkler Müslümanlar bu durumdan rahatsız amma diğer unsurlar öyle değil. 
İngiltere, elini ateşe sokmak istemiyor. Akıllılar. Ne demişlerdi " İngilterenin dostu ya da düşmanı yoktur. İngilterenin çıkarları vardır ".Taşeron bulmaları gerekiyor. Tarih, böyle dönemlerde hep bir salak taşeron bulunduğunu yazar. Hayaller peşinde koşan Yunanistan, Venizolos bu salak taşeronluğa soyunur. 15 Mayıs ta İzmiri 20.000 asker ile işgal eder ve bildiğimiz ve halkın hala " yunan gavuru" ifadesine yol açan mezalimlere başlar. (Resim 1 )
Sonra. Sonrası malum Kutsal isyan, kahramanlarımız, acı çeken, ölen insanlarımız, şehitlerimiz ve gazilerimiz, ,yad ellerde ölen hayal peşinde koşan ülkenin yani Yunanistan' ın askerleri.
Tarihten ders alınacak ise, bana göre tarihte taşeron olan ülkelerin salakça olan maceraları, hayalleri ve sonuçları gözden geçirilmelidir.

Yetişen gençle; kapitülasyonların bir ülkeyi nasıl ve sinsince işgal ettiği anlatılmalıdır.

turkcarsı-isgal2

1


midye


3


levantpul3a1


lev3

pulosmanli


Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

17 Haziran 2017


Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR