bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritageİzmir italyan okulları

Yapımına 1905 yılında başlanıp 1906 da bittiği yazılı. Ama bir posta kartında açılış olarak Ekim 1908 gösterilmiş (Resim 1). Resim 2 bir kış döneminde karlı manzara olarak görülüyor (Posta kartı olarak Resim 2-a ).

itokul-1


ıtokul2


itokul2-a


Resim 3 ve Resim 4 yangın sonrasını gösteriyor. Resim  4 daha yeni döneme ait olmalı, yol yapılmış.Yeri, bir kaynakta, 9 eylül rektörlük binasının olduğu yer olarak belirtilmiş (Resim 5) . Bu fotoğrafta Atatürk heykelninin olduğu meydana daha yakın ve 9 Eylül binalarından daha önde görülüyor. Resim 6, bu bölgenin hemen yangın sonrasını gösteriyor. Bu fotoğrafın bir kopyasında resmin arkasına yazılmış 1922 tarihi görülüyor.

itokul3


itokul4


itokul5

itokul6

Yangından o bölgede 2 bina kurtuluyor.(Resim 6). Biri İtalyan  kız okulu, diğeri halen kullanılmakta olan Fransız konsolosluğu. Muhtemelen taş bina olmaları nedeni ile kurtulmuşlardır diye düşünüyorum.
Resim 3 ve Resim 4 yangın sonrasını gösteriyor. Resim  4

daha yeni döneme ait olmalı, yol yapılmış. Sonra İzmirde imar çalışmaları başlıyor. Cadde açılmaları başlıyor. Bu okulun yol için ortadan kaldırıldığını söylemek çok zor. Yangın sorası açılmış bulvar var,(Resim 4 ) bina ayakta. Her halde yıkmaya karar vermiş yöneticilerimiz yıkmışlardır. Genç Türkiye Cumhuriyetinin kaynakları çok kısıtlı olduğundan zaten böyle bir şey yapamazdı. Bir başka varsayım, Fransız devleti konsolosluğunu restore ederken, İtalyan devleti restore etmemiştir..Yıkım olarak 1940 gösteriliyor ( Levantine heritage kaynakları) .Yıkımının iyi olup olmadığı hakkında sizler karar vereceksiniz


Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

 Ekim 2017


Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR