bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageHalit Ziya Uşaklıgil'in dedesinin konağı


Mehmet Demirci köşe yazısında anlatır http://www.yeniasir.com.tr/yazarlar/mehmet.demirci/2012/11/23/izmirde-misri-dergahi

İzmir'li yazar Halit Ziya Uşaklıgil'in İzmir Hikayeleri ve Kırk Yıl adlı hatıra kitapları var. Bunlarda İzmir Mısri Dergahı'ndan söz edildiği görülür. Uşaklıgil, Mısri Dergahı'nın, dedesinin konağının karşısında bulunduğunu birkaç yerde söyler.
Halit Ziya (1866-1945) çocukluk ve ilk gençlik yıllarını İzmir'de geçirdi. Masum bir ilk çocukluk aşkından bahseder. Hiç tanımadığı bu küçük kıza duyduğu hisleri anlatır: "Bir cuma günüydü. Dedemin konağının karşısında Mısri Dergahı'nın ayin saatiydi. Ben evin kapısından henüz çıkmıştım. O da yanında lalasıyla beyaz merkebiyle geçti, hemen atladı. Gülümseyerek lalasına: Gördün mü lala, dedi; geç kaldık." 
Yazarımızın içinde bir şeyler kıpırdar, bu küçük kıza vurulmuştur: "Ayinin sonuna kadar bekledim. Nihayet o tekrar göründü, önümden geçti." Kim olduğunu öğrenir: "O İstanbul'dan yeni gelmiş vilayet ileri gelenlerinden birinin kızıdır ve her cuma Mısri Dergahına gelir." 
Bu ifadeler bize gösterir ki, 19. asrın sonlarında İzmir Mısri Dergahı önemli bir cazibe merkezidir.

Bu tanımlamadan yola çıkarsak, eğer başka bir mısri dergahı yok ise, konağın muhtemelel yeri 1297 sokakta olmalı. Burada halen iki ev var (bir tanesi yıkılmış ve arsa durumunda)  denk gelen 2 ev var. Arsa durumunda olan benim çocukluğumda 2 katlı, tipik cumbalı ve balkonlu bir Osmanlı evi idi. Sahiplerini tanırdık. Çıkmaz sokağın köşesinde olan ev, benim çocukluğumda tek katlı, etrafı duvar ile çevrili idi yanılmıyor isem çok bakımlı da değildi. Sahiplerinin kız çocuklarını bilirim. Aileyi bilmiyorum. Evin hem çıkmaz ve hem de 1297 sokağa bakan bir avlusu vardı. Altta daha basık olan üstünde de bir sıra halinde daha yüksek sıralı odaları vardı diye hatırlıyorum. Daha sonra bu ev başkaları tarafından konut olarak kullanıldı, daha sonra avlu ortadan kaldırılarak 2 katlı ev haline getirildi. Evin bizden daha küçük oğlu bizler ile oynardı. Ev şu anda 3 katlı galiba.
(sokakta ki evleri gösteren çizim için  burayı tıklayınız..........


Eleştiri, hata ve katkılarınız için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR