bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageHalkapınar gölü - Diana hamamları

Bu gölde yüzen yakın akrabalarım olduğunu biliyorum. Tarihi hakkında bilgi verecek bilgi birikimine ship değilim. Geniş anlatımlı bir kaynağı aşağıya ekleyeceğim.
Meles çayı olarak, bilinen Kemer köprüsünün altından geçen dere olarak hep bilinir. Ama Meles çayının, bu gölün sularını körfeze ileten dere olduğu artık kabul edilen görüştür. Benim buraları ile ilgili anılarım
çok az. Bornova da oturan bir yakınımıza yapılan ziyaretler ile sınırlı. Yıl 1960 ların ilk yılları. Tren Halkapınar tren istasyonunda durduğunda gördüğüm yer. Gece geçtiğimizde, arkada ışıklar olurdu. O yıllarda bana söylenen, orada gazino gibi bir yerin olduğu idi. Ancak ben böyle bir kayıt bulamadım. Bir keresinde,  bu gölün İzmir'in içme suyu kaynaklarından birisi olduğunu sormam sonucu öğrendim. Hatta, bizim evde de bu su mu var diye sormuştum. Evimiz de kullandığımız su Osman ağa suyu idi. Neden böyle olduğunu yaşımın küçük olması nedeni ile kavrayamamıştım. İçinde balıkların olduğu söylenince de " o zaman bu suyu içenler bu balıkların yüzdüğü sudan mı içiyorlar " diye sorduğumu hatırlıyorum. Çocukluk. Daha sonraları oradan çok uzun yıllar geçmedim. !968 yılında eğitimim nedeni ile Bornova' ya gidişlerim sıraında, önce tren istasyonunun arka tarafında denize yakın olan kısımda bataklığın geliştiğini daha sonra da gölün bataklığa dönüp kurumaya başladığını izledim. Benim orası ile aklımda kalan son durum bu idi.

Bir dersimiz nedeni ile, Halkapınar su fabrikasına gittiğimizde (1971-1972), suyun kaynaklardan çekilip şehir su şebekesine verilen üzeri kubbeli eski ve de güzel yapının içini göstermişlerdi. O zaman gölün neden kuruduğunu anlamıştım. Gölü oluşturan su kaynakları artık şehir su şebekesine veriliyordu. Atatürk stadyumu da buraya yapılmıştı. Akdeniz oyunlarının açılış törenini izlemiş idi. O gün birden bastıran bir soğuk olmuştu. Açılış konuşması sonrası, havaya bırakılan güvercinler soğuktan ve aşırı sert olan rüzgardan uçamamış ve bir kısmı telef olmuştu. Açılış konuşmasını yanlış hatırlamıyor isem o dönem Cumhurbaşkanı olan Cevdet Sunay yapmıştı. Hatırladığım tek şey " Akdeniz oyunlarıın açıyorum " sözü idi. O dönem cumhurbaşkanı ile ilgili tatlı bir espri bile  yapılmıştı. O dönemi yaşayanlar bilir. Kısa açılış konuşması sonrasında da hemen bir espri oluşmuştu. Cumhurbaşkanı güya " Akdeniz oyunlarını açıyorum, hava buz gibi ben de kaçıyorum " demiş. Kaçıyorum ifadesi, mikrofonu yanlışlık ile kapattığı için duyulmamış.
Yıllar içerisinde burası kurudu. Şu anda A
tatürk stadı ve oradaki spor salonu, iş yerleri var.

hal1


hal2


hal3


halkadiana


halpomp


halkguncel


Bu gölde yüzen yakın akrbalarım olduğunu biliyorum. Tarihi hakkında bilgi verecek bilgi birikimine ship değilim. Geniş anlatımlı bir kaynağı aşağıya ekleyeceğim.
Meles çayı olarak, bilinen Kemer köprüsünün altından geçen dere olarak hep bilinir. Ama Meles çayının, bu gölün sularını körfeze ileten dere olduğu artık kabul edilen görüştür.
Buraya neden hamam deniyor ?. Her halde antik çağdan itibaren banyo almak ve yüzmek için de kullanılmasından kaynaklanıyor..


Geniş bilgi için

https://kentstratejileri.com/tag/diana-hamamlari/

Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............


Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

 15 Ekim 2017


Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR