bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageFettah mahallesi - Eski yerleşikler-1sitkibey1297 ve 1298 sokağın bir bölümünde oturmuş olanlardan bazılarını bu dosyada yazmaya çalışacağım. Tüm oturmuş olanlardan söz etmeyeceğim. Bunun nedeni, daha önce de belirttiğim gibi, çocuk ya da torunlarının hayatta olması, bir kısmı ile görüşüyor olmam. Bu görev onlara düşüyor, ayrıca söz edilmesini de istemeye bilirler. Haklıl olabilirler de.
Resim 1. de ki ev Sıtkı beylerin evi. Sıtkı bey Emekli öğretmen. Büyük ağabeyim de öyle biliyor. Buradan, Sıtkı Beyin Osmanlı döneminde veya Cumhuriyetin ilk yıllarında da öğretmen olduğunu çıkarmak mümkün. Sıtkı bey, kendisi gibi bekar olan kız kardeşi le birlikte yaşardı. Bir kız kırdeşi ben doğmadan önce ölmüş. Sıtkı beyi, hep kravatlı ve ceketli hali ile hatırlıyorum. Beyaz saçlı idi, kışın fötr şapka takardı. Kız kardeşi (ismini hatırlamıyorum. Hayatta olan büyüklerim de hatırlamadı.).tipik bir osmanlı hanım efendisi idi. Kışın siyah, yazın beyaz tül bir baş örtüsü ile sokağa çıkardı. Çok şık giyinirdi. Yazın beyaz, kışın genellikle siyah olan ve topuklarına kadar inen bir elbise giyerdi. Sıtkı bey gibi hep güleç yüzlü idi.  Sokakta çok nadir görürüdük. Bizim evimizde de bir  veya iki defa görmüşümdür. İsmini hatırlamıyorum. Hayatta olan aile büyüklerimizden hatırlayan olursa ilave edeceğim. Sokakta oyun oynarken, Sıtkı bey hemen hemen hepimizin başını okşar ve öyle geçerdi. Genellikle, alış verişten dönerken elinde bir file ile hatırlıyorum. Buranın en eski yerleşiklerinden olduğunu biliyorum. O evin içine girmişliğim yok. Çevre ile pek irtibatlı değildiler. Babam ile sokakta ayaküstü görüştüğünü bilirim, bir kaç kez de şahit oldum.
Evin şu anda altında dükkan olarak görülen yeri var mı idi, çok net hatırlamıyorum. Aklımda kalan orada, iki tane, evin altındaki depo bölümüne açılan demir küçük kapının olduğu. Dükkan her halde sonradan açılmış.Pencereler cumbalı idi. Sıtkı beyin kız kardeşi, zaman zaman orada oturu ve perde arkasından sokaktan geçenleri izlerdi.  Ev şu anda restorasyon görmüş durumda ve bakımlı. Şu anda ki sahiplerini de bilmiyorum. Sıtkı bey ve kız kardeşi birden ortadan çekildiler. Öldüklerini aile büyüklerimden duymuştum, tarih veremem ama, her halde  1960 lı yılların ikinci yarısında olabilir.
Ben lise son sınıfta iken veya üniversiteye başladığım yıllarda (1967,68)  veya 1-2 sene sonrası,, 3-4 senedir boş olan bu evde hareketlenmelerin olduğunu duymuşluğum var. O zaman ki muhtar rahmetli Ramazan Tanık, hem bana hem de babama burada tarikatçıların ( Ramazan Tanık' ın ifadesi ile Ticanilerin) ayin yaptığını anlatmıştı. Ben de o eve gelen kişilerin olduğunu o zaman fark etmiştim. Buranın kısa süre sonra  boşaltıldığını, yine rahmetli Ramazan tanık anlatmıştı. Bu ay içinde ki ziyaretimde buranın o dönemle ilgili anlatılanları , burayı bu dönemde kimlerin kullandığını dinledim.


Eleştiri, hata ve katkılarınız için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİRCOPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR