bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageFettah Mahallesi ve Şeyh Bedri efendi türbesi

Fettah mahallesi ya da eski  adı ile Tekke sokağının eski yerleşiklerinden bir kısmını tanıyabildim, bir kısmını tanıyamadım. Benim yazdıklarım anılarım ve bire bir yaşadıklarım. Bu sokak, şehir efsanelerinin anlatıldığı bir bölge. Muhtemelen eski izmir in diğer bölgeleri ile de şehir efsaneleri vardır ama, ben buralarda yaşadığım için bu bölgeye değineceğim. Bu nedenle de bu  bölge ile ilgili birden fazla dosya gerekiyor.İçinde bulunduğunuz dosya, şehir efdsanelerinin kol gezdiği Fettah mahallesi, ya da eski adları ile Tekke sokak, Akıncılar mahallesi, 1297 sokak. Bu isimler benim bildiklerim.

Sokak, şimdilerde 1297 sokak olarak bilinir. Ben bu sokak ta 24 no'lu evde doğdum, ilk gençlik yıllarım 1973 yılına kadar bu sokak ta ki bir evde geçti. Bu ev  Şeyh Bedri efendinin kabrinin olduğu binaya  bitişik bina. Şimdi yerlerinde iş hanları var. Kısa bir süre önce bu bölgeyi tekrar görmek istedim. Yıllardır gitmemiştim. Bazı tanıdık çocuk ve torunlarını gördüm, eski günlerden söz ettik.

Şeyh Bedri  efendinin kabirinin olduğu binayı  görünce hem sevindim hem de üzüldüm. Sevindim, viranelik görüntü ortadan kalkmış, üzüldüm, benim bildiğim bina biraz  farklı olarak restore edilmiş.

Eski döneme ait fotoğraf ne yazık ki bende yok. Belki birilerinde vardır. Benim kullandığım resimleri internet üzerinden buldum, üzerlerinde, eski halini gösterebilmek için ekler yaptım. Başka da çarem yoktu. Burayı ancak resimler ile anlatmak mümkün. Yazıyı, bana sorulanlara cevap olarak düzenlemeye çalıştım.

arapayse

1297 sokağa bakan kısımdan bakıldığında, 2 adet pencere ve bir kapı ile karşılaşırız. Pencereler, kabirlerin olduğu bölüm. Her kişinin bildiği bir durum. Şimdi ben 1950' li yılların sonuna  döneceğim. Kapının olduğu bölümde ( siyah kare içine alınmıştır) Arap Fatma hanım (aklımda öyle kalmış), oğlu, gelini ve iki adet torunu yaşardı. Kapının üstündeki pencere, o bölümün aydınlatılmasını sağlardı. Elektriğin olup olmadığını bilmiyorum, çünki o önemlerde, çocukların gece sokakta olmaları söz konusu değildi. Oğlu kore gazisi idi. Bu nedenle torununun adı Gazi konulmuş her halde. Sokakta biz top oynarken bizi seyretmeye gelirdi. Siyahi idi, adı bu nedenle Arap Ayşe hanım idi. Yerleşikler ile pek bir bağlantısı yok idi. O kapının açık olduğunda, içerisinde büyük bir oda ve üstünde de şimdilirde asma kat dediğimiz bir bölüm gördüğümü hatırlıyorum. Bu bölüm tekke ile bağlantılımıdır, görmediğim için bir yorum getiremem. Tekkenin içinden görsem daha kesin bilgi verebilirdim. Sonra ortadan çekildiler. Arap Fatma hanımın tekkeye girip orayı temizlediğini ailenin yaşlı bireyleri tarafından söylenirdi. Orada kiracı olarak mı oturuyorlardı, yoksa tekkeye bakmak için mi görevliydiler bilmiyorum. Oraya kaç yılında gelmişler bilmiyorum, ancak hayatta olan ağabeyim (benden 7 yaş büyüktür) çocukluğunda orada olduklarını ancak tam tarih olarak hatırlayamadığını  söyledi. Çocukluğumda, oranın tuvaletinin ( o zamanki tabiri ile helası) nerede  hep merak etmişimdir. Ya içinde vardı, yada misafirhane olan bölüme gidip geliyorlardı. Bu gidiş gelişler de ya sokaktan ya da tekkenin bahçe kapısından olmalı diye düşünüyorum.
Kabirlerin bulunduğu bölüm biz oradan ayrılıncaya kadar bakımsız idi ve sadece sandukalar görülürdü. Sokağa bakan ve kapıya bitişik olan pencere bakıcının olduğu bölüm ile bir duvarla ayrılmıştı.  Pencerelerin önünde tükenmiş mumların kalıtıları olurdu. İnsanlar burayı yatır olarak bellemişlerdi ve mum yakarlardı.  Bu alışakanlığın 50' li yıllardan sonra oluştuğu söylenebilir. Ailem buraya taşındığında  tekke, içindeki kabirler, tekkenin misafirhanesi dışa tamamen kapalı bir mekanmış. Tekkenin mescit ya da dergah olarak kullanılması bu tarihten sonra söz konusu değil. Belki tekke ve zaviye kanunu çıkmadan önce mescit ve dergah olarak kullanılmış  olabilir. Hemen 20-30 metre ilerisinde Fettah camisi bulunduğundan, mescit olarak büyük bir ihtimal ile oraya giden mürşidleri tarafından kullanılmıştır. Benim çocukluğumda kabirlerin olduğu bölümün sokağa bakan pencerelerin camları kırık ve gayet bakımsız idi, sandukalar tahta olarak görülürdü. Sadece camiden çıkanlar veya önünden geçenler dua okurlardı. Ben de çok dua okumuşumdur.  Rahmetli babam, yüksek olan bölüme çıkıp gezinmemi, " orada mübarek insanlar yatıyor " diyerek sıkı sıkıya tembihlerdi.

Tekkenin bulunduğu bahçenin orijinal hali restore edilmiş halinden çok farklı . Bahçenin sokağa bakan kapısı çift kanatlı ve demirden yapılmıştı ve devamlı olarak sonuna kadar açıktı. Kapının sağ kanadının duvarla birleştiği yerde, var olan ve devamlı olarak akan su deposunun sokak tarafında demir parmaklıklı camı olmayan bir pencere vardı.  Avluda, zeminden yaklaşık yarım metre yüksekliğinde (etrafı duvarla çevrili) toprak boş bir bahçe vardı. Evimizin de bahçeleri ayni yapıda idi. Aile büyüklerimden duyduğum, bu toprak bahçede mezar taşlarının olduğudur. Su deposunun bizim susayınca su açtığımız bir çeşmesi vardıı. Suyu vezir osman ağa suyu idi. Nerden biliyorsun diyebilirsiniz. Evimizin suyu da ayni su idi. Kışın ılık yazın da buz gibi akardı. Komşularımızın bazıları bizden, su alırlardı. Kaynak suyu olduğunu biliyorum. Kumpanya suyu (şimdiki Halkapınar ya da belediye suyu olarak tanımlanan su) evlerde yoktu. Ben ilk okulda iken, kolera ve tifo mikrobu var diyerek bu su kapatıldı,biz de kumpanya suyu bağlatmıştık. Bu su deposunun hemen arkasında karadut ağacı vardı. Yazın yerdik, elimiz boyanırdı, boyayı çıkarmak için bu çeşmede ellerimizi dakikalarca yıkardık. Bahçede başka hiç bir şey yoktu. Çocukluğumun ilk yıllarında, misafirhane bölümü ve tekkenin bahçeye açılan kapısı kapalı idi, çok net hatırlıyorum, tekkenin bahçe kapısı hep kilitliydi. Bir kaç kez yoklamıştım. Çocukluk merakı . 60' lı yıllarrdan itibaren tekkenin  sokak tarafına bakan kapısı da kapalı idi. Ben orta okula başladığım 1962 yılında, Arap Fatma hanımlar da yoktu. Nereden hatırlıyorsun diyecek olursanız, okula başlamam ile birlikte başarılı bir okul hayatımın olması için büyüklerimin söylemeleri üzerine, orada dua okumuştum.

Ailemin hayatta olan ve benden epey ileri yaşlarda olan bireyleri, bahçenin toprak olan yüksek bölümünde 1940 ların son dönemlerine kadar kadar, mezar taşlarının olduğunu biliyor.

Misafirler için ayrılmış bölüm ve bahçe bir dönem otel olarak kullanıldı. Caddeye bakan tarafta binanın lokantaları vardı ve üst kat ile bağlantılı idi. Bu bağlantı orjinal yapıda var mıdır bilmiyorum.  Her halde 1964-1965 yılları idi. O tarihten sonra o bahçeye girmedim. Zaten demir kapılardan sonra ki bahçe bölümüne de barakalar yapılmıştı. Bu binanın caddeye bakan tarafının altında, benim oradan ayrıldığım zamana kadar " ispirtocu " diye bildiğimiz bir dükkan vardı. Bu dükkan şu anda bulunan İş bankasına bitişik dükkandır. Burada, kahverenkli kutu içerisinde hem Tekel tuzu hemde kaya tuzu, mavi ispirto, sigara ve şarap satılırdı.  Yine bu dükkana bitişik olan benim hayal meyal hatırladığım bir lostra salonu vardı. Bu lostra salonu lokanta ile beraber 3. cü dükkan mı idi yoksa lokantanın bulunduğu yerde mi idi çok net hatırlamıyorum. Lokanta, bu lostra salonunun olduğu yere açolmış olabilir.

Yıkım sırası fotoğrafta, (A) harfi Hacı Mevlüt Taş' ların evini, (B) Karabiberlerin evini göstermektedir.

Yazdıklarım benim hatırladıklarım, orayı bilen yakınlarımdan de bilgi aldım.


bedrettinsoak


bedrettin_restoreÖnerii görüş, katkı ve eleştirilieriniz oskocana@yahoo.com.tr


Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR