bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBella Vista - Gündoğdu (İZMİR)


Burası günümüzde Alsancak semtinin bir bölgesi. 1922 öncesi Punta semtinin bir bölgesi olarak Bella Vista adı ile biliniyor. Bella Vista, güzel seyir, güzel manzara olarak Türkçeye çevrilebilir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında GÜZEL YER olarak adlandırılmış

Bn tarihçi ya da şehir bilimcisi ya da planlayıcısı değilim. Buarada yazacaklarım, her kişinin kolayca erişebileceği bilgilerin bir derlemesidir. Sizler de benim gibi merak edecek olursanız, benim yaptığımın aynisini yapabilirsiniz.

Aşağıda bulunan harita 1912 yılında yapılmış. Ben haritayı büyük hale getirdim, ve o zaman ki bu bölgeyi farklı renkler ile çizerek belirgin hale getirdim. Bu bölge 1922 yangınından en az etkilenen yerlerden biri.

bellaharita

Haritada(X) işaretleri 1. ci kordonda bulunan evleri göstermektedir. Yangından en az zarar gören yerlerden birisi burasıdır. Fransız hastanesinin yeri değişmemiş durumda. Burayı başlangıç noktası olarak alalım. Günümüzde buradan çıkıp, kordona doğru gidecekolursak, o zamanki adı Mesudiye caddesi (Haritada A ), günümüz Talatpaşa bulvarını geçeceğiz. Karşıya geçtikten sonra denize kadar olan bölüm Bella vista caddesi. Bu cadde günümüzde de var. Belki biraz daha geniş. Günümüz Gündoğdu meydanı ile 1922 öncesi Bella Vista meydanı hemen hemen ayni yerde.(Kırmızı kare). Meydanın kuzeyine doğru olan cadde günümüzde de var. (Haritada X ile işaretli kordon birinci sıra evlerinin arka tarafı). Günümüzde burada çok sayıda 1922 öncesinden bina var.

Günümüz ile 1922 yerleşimi hemen hemen aynı.

Aşağıdaki resim Bella vista caddsini göstermekte. Fotoğraf bir meydandan çekilmiş gibi duruyor. İleride deniz de görülmüyor. O zaman bu fotoğrafın deniz yönünden Fransız hastanesine doğru Bella Vista caddesini gösterdiğini söyleyebilirz diye düşünüyorum.

bellayangınonce


bellavistaAşağıdaki resim 1922 yangınının hemen ertesinde çekilmiş. Meydanın muhtemelen Fransız hastanesine bakan tarafını gösteriyor. Binalar hemen hemen tamamen yanmış

bellayanginson


Benim bu bölge ile sadece bir kaç anım var. Bu bölgeyi iyi biliyorum, çüki 1962-1965 yılları arasında şimdi Egepalas otelinin olduğu yerde bulunan Özl Türk Koleji Alsancak şubesinde okudum. Alman konsolosluğunun biri karşısında biri de önünde olmak üzere otobüs durakları var di. Her gün, pazar hariç sabah okula geldim, akşam üzeri de evime bu duraklardan döndüm. Otobüs, Konak-Gündoğdu-Alsancak otobüsü idi.

Şimdi meydanda bulunan publardan bir tanesi, tam ortada olan ve denizi karşıdan gören yerde bir pastahane vardı.( emin değilim ama adı galiba Gönül idi. Yazıyı okuyan ve buranın adını hatırlayan olacak olur ise ekeleyeceğim).  Islak hamburgeri o yıllarda yapan tek yerdi. Orada hamburger yerdik. Bir de Talat usta vardı. Şimdi ki belediye zabıta şubesinin olduğu yerde bir arabada köfte ekmek satardı. Bazan da buradan köfte ekmek alırdık.


Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............

Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

27 Temmuz  2017

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahıCOPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR