bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageŞeyh Bedrettin evi - Ayrıntılı

Ev, Anafartalar caddesinin Basmaneden başlangıç noktasında
Evin içinde ve dışında, benim bildiğim zamanlarda her hangi bir değişiklik yapılmamıştır. 60 lı yıllarda yapılan tamiratlarda, duvarlardaki sıvaların orjinal olduğu, çok yaşlı olan ustalar tarafından belirtilmişti.
Evin, 1 ve 2. ci katları ana duvarları , 3. kata kadar yaklaşık olarak 1 metre kalınlığın ve taştan yapılmıştır. Bina, zeminde bulunan ( cadde tarafından , , caddeden daha aşağıda bulunan tonozlu yapı) tonozlu yapı üzerine kuruludur. Kıraathane olarak kullanılan caddeye bakan yer de tonozludur. Ancak buradaki tonoz daha yüksektir.

evon


evarka

evhamamYukarıda ki ve Aşağıdaki çizimler, yatak odası ve Tekkenin misafirhane ile ilgili ilişkisini göstermektedir.


yatakoda


Sırtınız caddeye bakar durumda iken tekke misafirhanesine bitişik bu odanın ( muhtemelen Şeyh Bedri efendinin yatak odası, ailem de ilk zamanlar bu amaçla kullanmış) bahçe tarafında bulunan ön odaya bakan yerinde bir birinden ortada cam kapılı dolap ile ayrılmış iki adet yüklük bulunur. Soldaki yüklük sadece bu amaçla kullanılmış. Sağda ki yüklük hem yüklük hem de Tekke misafirhanesine geçiş olarak kullanılmış. Sağ yüklük açılınca, yüklüğün sağ tarafında yukarıda bulunan bir hole çıkan 4- 5 basmaklı tahta gayet güzel yapılmış bir merdiven görülür. Yukarıdaki holün, tekke misafirhanesine bakan bölümü ( tam merdivenlerin karşısıdır), misfirhanenin holüne geçiş yeridir. Kapatılmış. Burası, ailem tarafından mı yoksa Şeyh Bedri efendi tarafından Tekke ve zaviye kanunu neden ile kapatılmış bilmiyoruz. Holün sağ tarafında, (caddeye bakan bölüm) caddeye açılan küçük bir penceresi olan mermer alaturka tuvalet, yine mermerden çok zarif çeşme yalağı ve abdest alma yeri bulunur.


Evin yerleşim planları

ev3kat


ev2

Bahçelerin topraklı bölümü, yerden yaklaşık yarım metre yüksekliğinde duvar ile çevrilidir. Doldurulmış bir bahhçe gibi görünmekle birlikte çok daha aşağı inmektedir. Burasının da tonozlu bir yapı üzerinde bulunduğunu biliyoruz. Bir işlem nedeni ile toprak çok derin olarak kazıldığında, kopan taş parçalarının olduğunu ve derinde bir yerlere düştüğünü biliyoruz.

kalen

Tonozlu yapının sokak tarafına bakan duvarın arkasında ne olduğunu bilmiyoruz ( ? işareti ile gösterilen yer). Ancak bahçe de karşılaştığımız yapı nedeni ile arkaya doğru uzanan tonozların olduğu söylenebilir.

Evin pencere yapıları

evpencere


Diğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............

Eleştiri, hata ve katkılarınız için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahıCOPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR