bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBasmaneye göçler

Basmahane ya da Basmane, İzmir de Osmanlı döneminde  ve Cuhuriyetin il yıllarında 1950- 55' e kadar Türklerin yoğun olarak yaşadığı tek yer.

Osmanlının son döneminde, özellikle de Balkan savaşı sonrası başlamak üzere, bugüne kadar çok göç alkış bir yer. Bu dosyada ki bilgiler, resmi kayıtlar ile değil, benim bildiğim, gördüğüm göçler.

1912 sonrası Basmaneye gelen Rumeli göçmenlerinin çoğu parasız olarak gelmiş, ama çoğu o zamanın bamahanesinin varlıklı bölümüne yerleşememiş. Gelenlerin çok az bir bölümü buralardan ev alabilmişler, yine bir bölümü daha sonra buralardan yer alıp yerleşebilmişler. O dönemlede, basmane 1297, 1298 sokak, Osmanzade ve Evliyazade yokuşları , Tilkilik lüks semtler. Emlaklar çok pahalı. Yerleşikler, o bölgelerin eski yerleşikleri ve varlıklılar.

Dedemler bu yıl içinde göç edip basmaneye yerleşenlerden. Dün görüştüğüm, en eski yerleşiklerden (1830'lar) bir eczacı dostumuz Reha Tuksavul  (Altınpark eczanesi) dedemler ilk  geldiklerinde kendilerine yardım ve destek olan Bayraktarlar sülalesinden olduğunu belirtti. Ben de yeni öüğrendim. Aşağıdaki fotoğraf dedemlerin bu yılda yerleiştikleri evi göstermektedir. Satın mı alınmış yoksa kiracı mı olmuşlar, bilgim yok. Daha sonra burada Piyangocu Hasan tahsin otormuş. Hasan tahsinin bu eve yerleşmesi, dedemlerin Şeyh Bedri efendinin evine taşınmalarından sonra olmalı (1927 veya 1928). Bu ev, Basmane karakol karşısındaki sokağın bitiminde karşınıza gelen evdir.

ilkevSonra 1922 den sonra mübadele ile gelenlerden yerleşenler var.  57-58 yıllarında Rumeli göçleri ile yerleşenler oldu. Sonra, 1960 yılından başlayarak Anadoludan göçler başladı ve oteller bir biri ardı sıra açılmaya başladı. Basmane garı, göçlerin bitiş noktasıydı..

En eski yerleşikler bu bölgeyi 1955 lerden sonra terk etmeye başladılar. 1965 lerden sonra eski yerleşikler artık buralarda yoktu veya çok azı kalmıştı. Sonuçta bu günlere geldik.

Ben bu göçlerin 1950 lerin sonlarından itibaren olan bölümünü gördüm, bir kısmını tanıdım, arkadaşlıklar da kurdum. Halen görüştüklerim var.

Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017

Osman Koçanaoğulları - İZMİR

 

COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR