bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageAltınpark - Temaşalık ( Tamaşalık ) yokuşu

Eski İzmirliler burayı bilirler. Ya kendileri yaşamıştır, ya da yaşamış yakınlarından duymuşlardır.

altinpark
Çizimde çocukluğumun ( 50'li yılların sonu 60'lı ılların başı) Altınpark'ı çizilmiştir.
Şu anda var olan
(2) Çorakkapı Camsini,
(8) Basmahane hamamını (Halen var)
(1) Oteller sokağını,
(3) Fırın ( yazılanlarda 100 yıllık olduğu belirtiliyor. Ancak, çok net olarak hatırladığın, çocukluğumda kuruluş yılı olarak 1923 yazılı olduğudur. Yüz tıllık diye yazılanlar olasılıkla belgelere dayanarak yazmışlardır. Benim bildiğim tabela her halde, orayı 1923 yılına almış kişilerin yaptırdığı tabeladır. O tarihlerdeki fırın sahiplerinin benim çocukluk arkadaşımın (Levent ?) dayılarının diye hatırlıyorum. Eğer yanlış hatırlamıyor isem adı da cumhuriyet fırını idi. Yazı, ekmeklerin pişirildiği fırının hemen üstünde idi. NOT: Sn. Orhan Beşikçi, çok daha eski tarihli fırın açılışında yazılmış olan duvar tabelasını bulmuş ve fırının ön cephesine yerleştirmiş. Görülebilir. Benim bildiğm, son döneme ait tabela.
(4) Altınpark kahvehanesi (Halen var)
(8) Belediye pasajı. 2 katlı bir pasaj idi. Üst katı şimdi Şehir Fethi bey okulunun olduğu sokağa açılırdı. Üst katında düğün salonu gibi bir yer vardı. Alt katta bildiğim kadarı ile bir terzi vardı ( elbiselerimizi o yıllarda orada da diktirirdik). İkinci bilidiğim  kitap ciltlettiğimiz bir yerdi. Karşılıklı dükkanlardı. Yanlarında 2 şer adet daha dükkan vardı. Ancak ne iş yaptıklarını hatırlamıyorum.  Kitap ciltleyen kişilerin isimlerini hatırlamıyorum ancak kınalı saçı olduklarını hatırlıyorum. Benim cilt yapma merakım o tarihlerde başlamıştır. Şu anda yok. Yanlış hatırlamıyorsam, bir depremden sonra yıkılabilir korkusu ile boşaltılmıştı. Bu gün eski İzmir kazılarının yapıldığı kazı alanı. Şu anda eski İzmir kazı alanı.
(5) Çocukluğumda, bir zamanlar Fettah mahallesi sokağının muhtarlığını daha sonra da Belediye meclis üyeliği yapmış olan Hüsamettin bey ve eşi Necmiye hanımların evi var idi. Şimdi boş bir arsa. Kime ait olduğunu bilmiyorum. Bu sokağın adı da devamlı değişmiştir. Önceleri Tekke sokağı, sonraları Fettah mahallesi sonraları 1297 sokak, sonra Akıncılar mahallesi benim bildiklerim.
(7) Altınpark eczanesi, halen var.
Park. 1930 'lu yılların başında Tilkilikte eczanesi olan Mümtaz Faik Ener' in katkıları ile yapılmış. Faik paşa mezarlığının bir bölümü bozularak oluşturulmuş bir park idi. Oyun oynamaya giderdim. Üst tarafın benim çocukluğumda mezarlar vardı. Bir keresinde barfiksten düşmüştüm. Kulağım kanamıştı. Çevreden koşanlar beni bu mezarlığın üst tarafında bulunan kaskatlı ve çok gözlü mermer çeşmeye götürüp yüzümü ve başımı yıkamışlardı. O çeşme şu anda kim bilir nerde, belki de parçaladılar. Yazık oldu. Tarihe ne yazık ki hiç saygı duymamışız. Şu anda oyun parkı da yok, mezarlık ta yok. Yerinde Şehit Fethi Bey ilk öğretim okulu var. Daha eski tarihli bir fotoğraf bulamadım. Sadece 1900 yıllarının başında Hatuniye minaresinden çekilmiş bir fotoğrafta o alanı daire ile işaretledim.

Tüm bu park ve komşu olan bölüm benim çocukluğumda hem altınparak hem de yaşlılar tarafından " Musalla " olarak tanımlardı. Babam, burayı ya Musalla ya da park olarak adlandırıdı. Bu bölgenin adı, park yapılmadan önce " Musalla" dır. Bu isim neden verilmiştir, bir bilgim yok.

altınpark_uzak

Eflatun renk ile işaretli yol, temaşalık semttine çıkan yol. O dönemde ki adı tamaşalık yokuşu.


altın-1altın-2

Eflatun renk ile işaretli yol, temaşalık semtine çıkan yol. O dönemde ki adı tamaşalık yokuşu.

Bir başka dosyada bunu konuyu yazacağım.yazdım.

Öneri, eleştiri ve katkılarınız için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Mart 2017

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR