bas

UYARI:  Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageAlman Kulesi - Tepecik höyüğü

Bir boş zamanımda eski İzmir fotoğraflarına bakarken bir tepecik fotoğrafı gözüme ilişti. Aklıma okuduklarım geldi. Yazıyı tekrar buldum, okudum. Yazıda ki fotoğraflara baktım. Tepenin biraz daha az yükseklikte olduğu dikkati çekti, ama ayni tepe idi. Belki de Tepecik adı buradan geliyor, ama bilmiyorum. Bu semtin adı, İzmir belediyesinin daha bir çok yerde yaptığı gibi değişmiş, günümüzde Yenişehir adını almıştır. Eski İzmirliler burayı hep Tepecik olarak bilirler. Bir sonraki nesil, bu ismlerin bilemeyecekler.

Benim burası ile ilgili anılarım, bu bölgede bulunan Eşrefpaşa Belediye hastanesinde çok kısa bir dönem görev yaptığım dönemle sınırlıdır. Yıl 1986-1987 arası. O dönem İzmir Büyükşehir belediye başkanı olan Burhan Özfatura bey, hastanenin çok daha modern hale gelmesi için ayrı bir çaba göstermekte idi. Benim de o dönem oraya gidişim bu çerçevede olmuştu. Hastane binaları yersiz kaldığı için hastaneye ilave binaların yapılması konuşulduğu bir dönemdi. Ben konunun muhatabı değildim. Sadece hastanede konuşulanları biliyorum, onları size aktaracağım. Hastane arazisi kısıtlı bir alandı. Bina yapılabilecek tek yer hastanin arka tarafında yani  güney tarafında bulunan bölgede ki Alman kulesi olarak tanımlanan yerdi. Açıkçası ben orada hiç kule görmemiştim. Kule ifadesinin, halk dilinde bağ evi anlamına geldiğini Orhan Beşikçi Bey' in yazısından  (http://www.kentyasam.com/tepecikte-bir-hoyuk-yhbrdty-3374.html ) son zamanlarda öğrendim. Yine bu yazıda buranın ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu ve tarihinin MÖ 9000 lere gittiği yazılı idi.

Alman kulesinin olduğu yer ile ilgili olarak çalışanlar arasında konuşmalar olurdu. Bir gün, orayı bana bir çalışan gösterdi. Yer yer gecekonduların olduğu bir tepe idi. Bir kaç ağaç vardı. Küçük bir alanda görülen dehliz vardı. Burasının çok yıllar önce, şarap üreticisi de olan bir Alman tarafından şarap mahzeni olarak kullanıldığı söylendi. Ama oraya inşat yapılmadı. Ben de zaten bir sene içerisinde oradan ayrıldım. Orada hala bir inşaat yok

Burası il ilgili olarak facebook paylaşımıma gelen yorumlar oldu. Bu arada ben de araştırdım. Burada yıllar önce yapılan evlerin tdilatı ile ilgili bir yazıyı da gördüm  ( http://www.haberekspres.com.tr/izmir/alman-kulesi-evleri-bir-sehir-efsanesi-h22018.html ). Bu evler hakkında bilgi olmadığı yazılı idi. Yorumlardan biri orada çocukluğu geçmiş bir yakınımdan geldi. Önemli bilgiler verdi. Orada yaşayan ailenin 2 kız çocuğu var. İki kız kardeş. Küçüğünün adı Jennifer (canifer olarak biliyor). Onunla büyük kardeşin bebekleri ile oynadığını yazdı. Bu fotoğrafın bir benzerine ikinci bir isim Müller şirketine ek olarak yazılmış. Ben o fotoğrafı kaybettim. KORN soyadı vardı.Bu neden ile bu fotoğrafı yayınlıyorum. Aile Alman. Yakınım 2 katlı taş binayı çok net hatırlıyor.  Herhalde yaş olarak düşündüğümüzde 1955-1956 yılları arasında olmalı. Kartpostalda bulunan isim ile ilgili olarak İzmirde ki bir yabancı (İtalyan)  bankada çalışan biri var.(Levantineheritage). Verdiği ikinci önemli bilgi, buradaki evlerin Babası ve Mazhar Zorlu tarafından yapıldığı bilgisi idi. Tarih vermedi, sadece Menderes dönemi dedi. Her halde 1956-57 dönemi olmalı.

Kartpostal 1900'lü yılların başına ait (posta kart' ı 1901 tarihini taşıyor). Tepe, batı tarafından görülüyor.

tepsarap


Renkli resim son yılları göstermekte.

tephoygunDiğer Anılar ve yerler dosyası için tıklayınız............

Öneri, katkı ve eleştirileriniz için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

 Ekim 2017

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahıCOPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR