bas

UYARI:  <Sağlık ile ilgili dosyaları oluyacaklar, uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageAtlas açık hava sineması - Tilkilik


atlas1

Benim bu sinema ile tanışmam her halde 1962 yılı olmalı. Nereden biliyorsun derseniz, şimdi onu anlatacağım. Çocuktum. Amcamlar ile bu sinemaya gittik. Daha önceden de vardı. Bayramlar da bayram yerine giderken, önünden geçerdik. Bu bayram yeri, semt olan bayram yeri değildir. Burası, o bölgenin bayramlarda salıncakların kurulduğu yerdi. Adı da Bayramyeri. Bir başka zaman orası ile anılarımı da yazacağım.atlaskroki

Filimin adını bu gün gibi hatırlıyorum. " Hazreti ömerin adaleti ". Oyuncunun da adını Agah Hün olarak hatırlıyorum. İsmi bir akrabamızın ki ile ayni idi. İnanmayacaksınız ama, sinema girişinde bulunan afişini de hatırlıyorum. Siyah beyazdı. Acaba yanılıyor muyum diyerek araştırdım. Film adı, aktörü ve hatta afişi doğru idi.

Makine dairesinin her iki tarafında localar vardı, biz orada oturduk. Film başladı. ikide bir, film kopuyordu.  Yengem, " yıllardır buraya bir yeni makine almadılar, artık bıktırdılar " diye söylendi. Demek ki çok daha öncesinde de bu sinema varmış. İlk yazlık sinemalardan biri olmalı. Belki de en eskisi. Filmden aklımda kalan iki sahne ver. Bunlar;, Hazreti Ömerin, bir kuyu başında su içmesi  ve bir mahkemeye başkanlık etmesi. Esas aklımda kalan, yengemin filmin koptuğu anlar dışında için için ağlaması. Filim eretesi günü de bizim evde anlatılır ve konuşulur olmuştu. Bir daha o sinemaya hiç gitmedi. Önünden çok geçtim.

Ne zaman kapandı bilmiyorum.

Geçenlerde bir dostum oraları gezdirdi. Dış kapısı hala ayni şekilde duruyor. Önünde kocaman bir midibüs olduğundan resmini çekemedim. Ancak dost insan Orhan Beşikçi bey, beni sinemaya arka çıkış kapsından içeriye götürdü. Fotoğraflar sinemanın bu gün görünen hali ni yansıtıyor. Makine dairesi, localar ve beyaz perde duruyor. İçerisi atıklar ile dolu.

Muhtemelen, sinema işleticileri film göstericiyi değiştirmediler ki, popülaritesi azaldı, ve rakip olarak o bölgenin hemen üzerinde Cem açık hava sineması açıldı.

Görmek isteyenler olabilir. Ben tarifini vereyim. Tilkilikten Altınordu kulübüne giderken, yaklaşık 35 - 30 metre sonra sol tarafta ana giriş kapısını görebilirsiniz.

atlas2


Eleştiri, hata ve katkılarınız için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

5 Mayıs  2017

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR