baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel ve Boyun - Röntgen, BT, MR

Boyun, bel, sırt bölgesi hastalıklarında kullanılan bu tetkik yöntemlerinin özelliklerin anlatıldığı dosya.

Bel, boyun, kol ve bacak ağrınız (siyatik ağrısı) olduğunda, bu tetkiklerin yapılmasını istiyorsunuz. Bunun nedeni, bu tetkikler olmadan doğru teşhisin olmayacağına olan inancınız. Yanılıyorsunuz. Bu tetkikler sadece bir görüntüdür ve muayene bulguları ile birlikte bir anlam taşırlar.
Bu tetkiklerin aşırı derecede ve bazen de gereksiz yere istendiği inancındayım. Bunun için çok sayıda BT ve MR merkezleri var. Bu tetkikler sizin isteğiniz doğrultusunda, doktor olmayan ve tedaviler uygulayan kişilerin istemleri ile yapılıyor. Bu durumu anlattıklarınızdan biliyorum. Bütün tetkiklerim yapıldı diyerek mutlu olabilirsiniz. BT tetkikinde alacağınız röntgen ışınlarını düşünmenizi öneririm. Ayrıca bu tetkiklere para da ödemektesiniz. Bu tetkikler, muayene bulguları ile birlikte bir anlam ifade ederler.

Direkt Röntgen grafileri

Bu tetkik Röntgen ışınları ile yapılmaktadır. Hastaların bir bölümü, bu tetkiklere siyah - beyaz  film adını vermektedir. Tetkik ile kemik doku gösterilebilir. Kemik dokusunu tahrip eden tümör veya mikrobik hastalıklarda, omur kemik kırıklarında yararlı olabilir. Fıtığı göstermez, bu nedenle bel ve boyun fıtıklarında bir değeri yoktur. En önemli kullanım alanı bel kaymalarıdır. Bel kaymasının, bel hareketleri ile artıp artmadığını en iyi bu tetkik gösterir.

BT ( Bilgisayarlı tomografi)
Tetkik Röntgen ışınları ile yapılmaktadır. Kemik doku ile ilgili hastalıklarda kullanılır. Bel ve boyun fıtıklarında disk dokusunu gösterir. Boyun fıtıklarında, görüntüler çok kaliteli değildir. Aşırı kilolu hastalarda, bel fıtık görüntü kalitesi de iyi değildir. Omurilik ve  damarlar tomografi ile   gösterilemez. Dar kanal hastalığında, omurga kanalı genişliğinin ölçülmesinde yararlı olabilir.

MR ( Manyetik rezonans)
Manyetik alanın oluşturulması esasına dayanır. Röntgen ışını yoktur. Omur ilik ve damar dokuları dahil her türlü doku bu tetkik ile gösterilebilir. Bu nedenle çok geniş kullanım alanı vardır.

Hangi tetkik, hangi hastalıkta istenir ? 
Şikayetleriniz, düşme çarpma sonucu gelişiyor ve doktorunuz kırıktan şüphe duyuyor ise başlangıçta direkt Röntgen tetkiki ister.
Bel kaymasında yine ilk yapılacak tetkik, genellikle  direkt Röntgen tetkikidir.
Bunların dışındaki hastalık şüphelerinde, gittiğiniz sağlık kuruluşunun MR bölümü var ise istenecek olan tetkik MR 'dır. Bu hastalarda, istenecek olan direkt Röntgen veya BT tetkiklerinin, pratikte bir anlamı yoktur.

Tetkik ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ

 21  Kasım 2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR