baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritage


Bel açıklığı (Spina bifida) - Bilinmesi gerekenler

Bel açıklığı (spina bifida) nedir. Açık ve kapalı tipinin özellikleri, muayene bulguları, tedavi şekilleri nelerdir. Dosyada bu bilgiler bulunmaktadır.

Bel ağrısı  nedeni ile yapılan tetkiklerde bel açıklığınız saptanabilir. Kapsamlı muayenede bulgu yok ise endişelenmenize gerek yoktur. Sizde saptanan bel açıklığı, gizli tiptir ve genellikle bir sağlık sorunu oluşturmaz. 

Bel açıklığı ne demektir ?


belacikligi1.jpgOmur kemiğinin arka tarafını lamina adı verilen kemik yapı oluşturur. Bu kemik yapının kısmen ya da tamamen gelişmemiş olması spina bifida olarak  adlandırılır. Sizin bel açıklığı olarak bildiğiniz olay budur (Şekil 1). Gelişimsel bir anomalidir ( eksik gelişme ya da tam gelişememe)

İki tip bel açıklığı vardır.
1- Gizli tipte (spina bifida occulta), belde kese yoktur. Genellikle belde dıştan fark edilebilecek hiçbir özellik yoktur, yapılan kapsamlı muayene de normal bulunur. Bazı kişilerde, bel bölgesinde kıllanma, çukurluk veya cilt altı yağ bezesi gibi işaretler görülebilir. Sinir dokusuna ait muayene bulgusunun olması, ilave gelişimsel omurilik ve omurga bozukluklarını işaret eder (Şekil 2).

2- Açık tipte (spina bifida aperta), bel kemiğinin arka tarafı (lamina) gelişmez. Bel bölgesinde bir kese vardır. Bu kesenin içerisinde sinirler, omurilik ve beyin omurilik zarları ile beyin- omur ilik sıvısı yer alır. Dışarıdan görülebilir. Doğumda fark edilir. Bacaklarda felç gibi ağır muayene bulguları vardır. (Şekil 3)

belacikligi2.jpg

belacikligi3.jpg

Şikayetiniz sadece bel ağrısı ise, belinizde her hangi bir işaret yok ve muayene bulgularınız da yok ise sizde muhtemelen gizli tip bel açıklığı vardır. Bu durum, bel ağrısı şikayeti nedeni ile sağlık kuruluşuna giden ve tetkik istenen hastalarda tesadüfen saptanan bir durumdur. 

 21  Kasım  2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR