baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritage


Boyun düzleşmesi (Servikal lordoz düzleşmesi)

Servikal lordoz, servikal lordoz düzleşmesi, boyun düzleşmesi nedir ?, neden olur, teşhis ve tedavi nedir ?. Bir hastalık mıdır, Neler yapılır. Bu dosya bu konuları işlemektedir.

 

servikallordoz_1.jpgBoyun ağrısı olan hastaların bir bölümü, şikayetleri  sorulduğunda, "lordoz düzleşmesi var" demektedir.  Bu hastalar lordoz düzleşmesini bir hastalık adı olarak algılamaktadırlar. Bu bir yanılgıdır. Lordoz düzleşmesi bir hastalık adı olmayıp, sadece tetkiklerde saptanan bir görüntüdür.Servikal lordoz, hepimizde bulunan bir boyun şeklidir. 

Tepe noktası boynumuzun ön tarafında olan bir yay şeklidir. Bu yay şeklinin kaybolması ve boynun düz hal alması lordoz düzleşmesi olarak tanımlanır. Nedeni boyun kaslarının kasılmasıdır. Genellikle boyun adale zorlanmalarında görülür. Ruhsal gerginlik durumlarında da görülebilir. Daha az sıklıkta boyun bölgesinde kireçlenme gibi olaylarda  görülür. 

 

servikallordoz_2.jpg

Muayene bulgunuz yok ise, lordoz düzleşmesi üzerinde çok durmamalısınız. Tedavide, olay bir hastalığa bağlı değil ise basit ekzersiz programları genellikle yeterli olmaktadır. Neden, ruhsal gerginlik ise, bu yönü ile tedaviler uygulanır. 

 

 

İlgili dosyalar için tıklayınız.......

22 Kasım 2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR