baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritage


Bulging , Protrüzyon, Disk

Bulging, balcing, protrüzyon, fragmante disk nedir, ne anlama gelir ?. Bir çok hasta bunların anlamını merak ediyor. Aklınız karışıyor.

Tomografi (BT) veya MR raporlarını okuduğunuzda karşılaştığınız,
Bulging (balcing)
Protrüzyon,
Disk,
Diskte kabarıklık,
Diskte bozulma,
Dejeneratif disk,
Fragmante disk,
Migre (migrasyon) disk
ifadeleri ile aklınız karışıyor. Bu ifadelerin anlamlarını araştırıyorsunuz. Öncelikle bilmeniz gereken, bu ifadelerin bir hastalık adı olmadığı ve tetkiklerde saptanan bir görüntü olduğudur. Zaman zaman disk başlangıcı ifadesinin ne anlama geldiğini soruyorsunuz. Bana göre pek bir anlamı yok. Disk hastalığı ya vardır ya da yoktur.

Bulging, protrüzyon ve disk, yumuşak olan disk dokusunun, etrafında bulunan kalın dokuyu itmesi olarak tanımlanabilir. Bu görüntüler, tek başına bir anlam ifade etmez. Muayene bulguları ile birlikte bir anlam kazanır. Bunların büyüklüklerinin de çok fazla anlamı yoktur. Bu nedenle bu ifadelerin üzerinde çok durmamalısınız.
Fragmante disk, yumuşak disk dokusunun etrafında bulunan koruyucu dokuyu yırtarak omurilik kanalına çıkmasıdır. Klinik açıdan önemlidir. Dışarı çıkan disk dokusu sinir köklerini bası altında tutar. Sonuçta da şikayet ve belirti nedeni olurlar. Dışarı çıkan disk dokusu, omurga kanalı içinde yukarıya veya aşağı doğru gitmiş ise bu durum migre disk olarak tanımlanır.
Dejeneratif disk: Yumuşak disk dokusunun, su kaybederek özelliklerini kaybetmesidir. Disk hacim olarak azalır. Bunun sonucunda omur kemikleri bir birlerine yaklaşır. Bel ağrısı nedeni olurlar.

 03 Aralık 2013

İlgili dosyaları görmek için   tıklayınız......

Çok daha fazlasını okumak isterseniz Doktorlar için yazılmış olan

1- Annüler yırtık
2- Bulging
3- Disk herniasyonu, Disk bulging nedir ?
4- Disk herniasyonu, Protrüzyon, Sekestre, Migre
5- Disk aralığı (mesafesi) nedir  ?
dosyalarını okuyabilirsiniz.

15 Kasım 2014

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR