baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageSpor, Ekzersiz ve Omurganız - Bilinmesi gerekenler

Spor ve eksersizin bel, boyun ve sırt bölgenize, omurları üzerine olan etkileri olumlu ve olumsuz etkiler olmak üzere 2 yönlüdür.

Olumlu etkileri: Spor ve ekzersiz, omurga eklemlerine ve bağlarına esneklik sağlar, kas yapılarını güçlendirir. Sonuçta, disk dokusunun yük kaldırma kapasitesi artar. Bel, boyun ve sırt ağrılarında hem tedavi hem de koruyucu olarak uygulanabilir.

Olumsuz etkileri: Bu durum tamamen seçilen spor ve ekzersiz tipi ilke kişinin spor ve ekzersiz öncesi sağlık durumu ile ilgilidir. Seçilen aktivite, omurga üzerine aşırı yük bindiriyor ise beklenen kapasite artışı yerine bir takın sağlık sorunları görülebilir.

Ekzersiz ve spor tipinin seçimi çok önemlidir. Her kişi için uygulanabilir standart bir spor ve ekzersiz tipi, yüzme ve yürüyüş dışında hemen hemen yok gibidir. Bu iki spor omurgayı çok fazla zorlamamaktadır.

Bel, boyun, sırt ağrılarında uygulanan çok çeşitli egzersiz programları bulunmakta. Genel olarak 2 tip egzersiz şeklinden söz edilebilir

1- Sadece fizik kapasiteyi arttırmaya yönelik olanlar: Fizik tedavi rehabilitasyon merkezlerinde uygulananlar bu tip içerisindedir.

2- Fizik kapasite ile birlikte ruhsal açıdan da rahatlamayı sağlayan tipler: Bunlar daha çok uzak doğu kökenli olan yöntemlerde görülmektedir. Batı kökenli  en bilinen yöntem Pilates' tir.  Bu yöntemler, vücut ve düşüncenin sağlık için birlikte olması gerekliliği üzerine kuruludur.

Yapmayı düşündüğünüz spor için doktorunuzla görüşmenizin yararı vardır. Her tarafta ilanlarını gördüğünüz, farklı adlar ile anılan tipte ekzersiz programları uygulayan merkezler bulunmaktadır. Uygulanacak olan ekzersiz tipinin size uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

 08 Aralık 2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR