baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageSiyatik ağrısı, Siyatika

Siyatik, siyatik ağrısı, siyatika ne demektir. Eksik ve yanlış bilinenler.Bu dosya bu noktaları açıklamaktadır.

Öncelikle siyatik ifadesi ile ilgili bazı noktaları açıklamak gerekmektedir. 
Siyatik adı ile bilinen bir hastalık olmadığı gibi, bir hasta şikayeti de yoktur. Siyatik ifadesi  bir sinirin adıdır. Siyatik sinir, 3 tane bel sinir kökü (3,4,5 bel sinir kökü - L3, L4, L5) ve 3 tane kuyruk sokumu (sakrum) sinir kökünün birleşmesi ile olur. Kalçadan geçer, bacağın uyluk (kalça ile diz arası) ve baldır (diz ile ayak arası) bölümünün arkasından ilerleyerek ayağımızda sonlanır (Şekil 1). Vücudumuzun en kalın siniridir.

  siyatiksinir.jpg

Şekil 1: Gri renkli alanlar siyatik ağrısının dağılım yerlerini göstermektedir. 

1- Siyatika, bu sinir köklerinin tahrişi (örselenme) veya zedelenmesi sonucu ortaya çıkan şikayet ve belirtilerdir. Bunlar; Siyatik ağrısı, ayakta güçsüzlük, uyuşma ve elektriklenmelerdir. Siyatik sinir, kat ettiği yol boyunca belirli yerlerde sıkışabilir. Bu durumda ve bazı hastalıklarda, Siyatika benzeri şikayet ve belirtiler görülebilir. Bu duruma yalancı siyatika adı verilir.
2- Siyatik ağrısı, Siyatika şikayet ve belirtilerinden birisidir. Ağrı, kalçadan başlar ve siyatik sinir boyunca ilerleyerek baldır veya ayakta sonlanır. Kalçadan başlayıp dizin arkasında ya da da uyluk ön bölümünde sonlanan ağrı siyatik ağrısı değildir. Bu ağrı, belimizin daha üst seviyelerinden çıkan sinir köklerinin örselenmesi sonucu görülür. 

Siyatik ağrısı ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ 

 03 Aralık 2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR