baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritage


Sırt ağrısı - Bilinmesi gerekenler

Sırt ağrısının nedenleri, teşhisi ve tedavisini içeren bu dosyada bu konular ile ilgili bilgiler bulunmaktadır

Torakal yada dorsal bölge olarak da bilinen sırtımızı oluşturan omur kemikleri göğüs kafesine bağlıdır. Bu nedenle de boyun ve bel bölgesinde görülen yapısal bozulmalar sonucu görülen fıtık, dar kanal gibi hastalıklar pek görülmez. Sıklıkla bu bölgenin aşırı zorlanması sonucu görülür. Bu durumun en sık sebebi, uzun süre bilgisayar kullanımı ve okul çağı çocukların sırtlarında ağır yük taşımalarıdır. Ağrı, bazen bel ve boyun ağrısının sırtımıza yayılması olarak görülür. Akciğer gibi komşu organ hastalıklarında ve kalp krizinde de sırt ağrısı görülebilir. Skolyoz ( omurganın eğri şekil alması ) bir başka nedendir ve genellikle çocukluk çağında saptanır. 

Bütün bu nedenlerden dolayı; gittiğiniz doktor size şikayetleriniz dışında, sırt bölgesi ile alakalı olmadığını düşündüğünüz, diğer organlar ile ilgili sorular sorar ve bütün sistemleri içeren muayene uygular. Hastalık hikayenizde ve kapsamlı muayenenizde önemli bir bulgu yok ise doktorunuz tetkik istemeyebilir. Tüm bu süreç (hastalık hikayesi, kapsamlı muayene ve tetkik) teşhis için gereklidir. 

Hastalar genellikle evde bulunan ilaçlar ile ağrılarını geçirmeye çalışmaktadırlar. Ancak bazı işaret ve belirtiler acil olarak bir doktora ya da bir sağlık kuruluşuna başvurma gereğini gösterir. Bunlar;

1- Ağrının düşme veya çarpma sonrası gelişmesi,
2- Bilinen kanser veya mikrobik olayın varlığı,
3- Yüksek ateş,
4- Açıklanamayan kilo kaybı, iştahsızlık,
5- Osteoporoz,
6- 15 yaşından küçük olmak (Bu yaşlarda disk, dar kanal gibi hastalıkların görülmemesi nedeni ile),
7- Bacaklarda kuvvet kayıpları ( tek ya da çift taraflı olabilir),
8- İdrar yapamama,
9- Belden aşağı uyuşukluktur.
Bu liste daha da uzatılabilir.

Tedavide antienflamatuar ilaçlar (hastalar tarafından romatizma ilacı olarak bilinmekte) ve ağrı kesiciler kullanılmakta, fizik tedavi uygulanmaktadır.

10 Ekim 2014

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR