baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel fıtığında  Ozon tedavisi

Ozon enjeksiyonları (iğnesi) , bel fıtığının tedavisinde moda olan yöntemlerden biri haline gelmiştir. Konu ile ilgili olarak çok sayıda soru soruyorsunuz. Okuduklarınız duyduklarınız sizi tatmin etmiyor. 

Bel fıtığında görülen siyatik ağrısı;

1- Fıtığın, belde sinir kökü üzerine doğrudan basısı,

2- Disk dokusunun bozulması sonrası ortaya çıkan bazı zararlı maddelerin sinir kökünde oluşturduğu mikrobik olmayan iltihabi olay (enflamasyon) nedeni ile görülür.

Ozon gazı bildiğimiz normal oksijen gazının bir şeklidir. Uygulamada, ozon ve oksijen gazlarının karışımı verilir.

Yöntemi uygulayanlar, disk dokusunu küçülttüğünü,  enflamasyonu engellediğini  ve ortadan kaldırdığını bildirilmektedir. Bunun sonucunda da siyatik ağrısı nedenleri ortadan kalkmaktadır. Siyatik ağrısı şikayetleriniz, uygulamadan sonra hemen ortadan kalkmaz. Yöntemin etkili olması için belirli bir zaman diliminin geçmesi gerekmektedir. Uygulayan kişiler, etkili olduğunu bildirmektedirler. Bütün dünyada çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. Yöntemin ilk kullanıldığı yer olan İtalya' da popülerdir. Bazı Avrupa ülkelerinde de uygulanmaktadır. 

Ameliyat gereği olmayan bel fıtıklarının büyük bir bölümünün, ortalama olarak  bir ay içerisine ortadan kalktığını bilinmektedir. Ozon uygulaması sonrası görülen düzelmenin, bu süreç nedeni ile mi  yoksa ozon uygulaması ile mi gerçekleştiği kesinlik kazanmış bir durum değildir.

Her bel fıtığı hastasında uygulanmamaktadır. Bel fıtığı ameliyat nedenleri bulunan  hastalarda bu yöntem uygulanmaz. Uygulamayı yapacak kişi bu durumu uygulama öncesi muayene ve gerektiğinde de tetkik ile saptar. 

İki uygulama şekli vardır.

1- Belden yapılan enjeksiyonlarda olduğu gibi, disk dokusunun içine bir iğne ile röntgen kontrolü altında girilir ve ozon  + oksijen gazı karışımı verilir. Bir defa uygulanır.

2- Belimizdeki adale dokusu içerisine ozon + oksijen gazı verilir. Sağ ve sol tarafa yapılır. Uygulamanın süresi ortalama 10-15 gün kadardır. Her gün uygulanır.

30 Haziran 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR