baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageOmurilik felci

Nedir, nedenleri nelerdir, tedavide, sonuçlarında önemli noktalar, hasta ve hasta yakınları için yazılmış olan bu dosyada bulunmaktadır.

Omurilik; beyin, beyin sapı, beyincik  ile kol-bacak ve iç organlar arasında iletimi sağlayan bir yapıdır. Bu iletiler;
1- Kol-bacak, el ve ayaklara beyinden gelen ve  hareketi sağlayan sinirlere hareket ile ilgili iletileri getirir. Ayrıca, iç organlarımızın çalışmaları için gerekli iletiler de omurilik tarafından taşır. 
2- Kol-bacak, el-ayaktan gelen duyuları (ağrı, ısı, temas, denge) beyine taşır. Bu şekilde ağrının, ısının, temasın farkında oluruz. Yine iç organların çalışması ile ilgili uyarılar, beyin, beyincik, beyin sapında ilgili merkezlere omurilik tarafından iletilir.

Bu sistemin ortadan kalkması, tüm iletilerin kesilmesi anlamına gelmektedir. Bu durum omurilik felci olarak tanımlanır. Bu ileti sistemi, tam olarak (tam omurilik zedelenmesi) veya kısmi  (kısmi omurilik zedelenmesi) olarak ortadan kalkabilir. 
Tam omurilik zedelenmesi: Bazı yerlerde tam omurilik kesisi olarak tanımlanmaktadır. Kesi dendiğinde, bıçakla enine kesilmiş bir omurilik olarak düşünmeyiniz. Burada kesiden kasıt, tüm iletilerin kaybolmasıdır. Bir çok nedene bağlı olarak görülebilir. En sık olarak düşme ve çarpma sonucu görülür.  Tümörlerde, omurilik apselerinde hatta boyun-sırt- üst düzeyde yerleşmiş bel fıtıklarında görülebilir. Omurilik hastalıkları (multipl skleroz, ALS ve damar hastalıkları gibi) tam omurilik zedelenmesine yol açabilir. Ortaya çıkan tablo zedelenmenin olduğu yerin altında kalan  bölgelerde felç, duyunun kaybolması ve iç organların çalışmaları ile ilgili sorunlardır. Zedelenme boyun bölgesinde ise kollar ve bacaklar felçlidir. Buralarda duyu yoktur. Hasta ağrı, ısı temas duyularını kaybetmiştir. İç organların çalışmaları ile ilgili sorunlar (örneğin idrar ve büyük tuvaletini yapamama) görülür.
Darbe sonucu gelişen omurilik zedelenmelerinde ameliyat, omuriliğe bası yapan omur kemiklerinin kırıklarında söz konusudur. Kırık kemiklerin omurilik üzerindeki baskısı kaldırılır ve kırık omur kemikleri vidalarla sabit hale getirilir (füzyon ameliyatı). Omuriliğin kendisine yönelik ameliyat yoktur. Omuriliğin dikilmesi gibi bir olay yoktur. Omuriliğin kendisi için kullanılan ilaçlar omurilikteki zedelenmelere yönelik ödem çözücü ilaçlardır. Bu ilaçlar da kortizonlu ilaçlardır. Zedelenme apse, tümör, disk gibi olaylara bağlı ise, bunların ameliyatları yapılır.
Düzelme, omurilik zedelenmesinin şiddeti ile bağlantılıdır. Zedelenme ciddi ise, düzelme ya olmaz ya da kısmi olarak gerçekleşir. 
Tümör, apse, disk gibi nedenler ile oluşan omurilik zedelenmelerinde, omurilikte kalıcı bir zedelenme gelişmemiş ise tam veya tama yakın düzelme görülebilir.
Darbe sonrası gelişen omurilik zedelenmeleri ciddi düzeydedir. Tam, tama yakın veya önemli sayılabilecek düzelme maalesef yoktur.
Kısmi omurilik zedelenmeleri: Omuriliğin bir bölümünün zedelenmesi durumunda görülürler. Omuriliğin tam zedelenme nedenleri, tedavileri ve sonuçları bunlar için de geçerlidir. 
NOT= Dosyanın içeriği size basit geldi ise daha geniş bilgi için Omurilik kesisi bölümüne bakabilirsiniz.

İlgili dosyalar: Spinal şok, nörojenik şok

 02 Ekim 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR