baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageOmurga kanalı

Nedir ?. Bel ve boyun dar kanalda (stenoz, kanal darlığı, dar kanal hastalığı) söz edilen omurga kanalı  (Spinal kanal) ne anlama geliyor. Hastalara yönelik dosya, bu konuyu çizimlerle anlatmaktadır.

omurkanal_hasta

Her bir omur kemiğinin orta bölümünde geniş bir boşluk vardır. Omur kemikleri, bir birlerine eklem, bağ ve disk dokusu ile bağlandığında ortaya, kemik doku, eklemler ve bağlar ile çevrilmiş hortum gibi bir oluşum çıkar. Bu oluşum omurga kanalıdır (şekilde gri renkli bölüm). Kanalın ön tarafında omur kemiğinin gövdesi bulunur. Arka duvarlar omur kemiğinin lamina adı verilen parçası ile, yan duvarlar da omur kemiğinin eklem yüzeyleri ile oluşmuştur. Laminanın tepe noktasını elimizle boyu ve sırt bölgemizde el ile hissedebiliriz. Kafatasımızın altından kuyruk sokumu kemiğine kadar uzanır. Bu kanalın içerisinde, beyin ve omurilik zarları ile çevrilmiş olarak (şekilde mavi renkli bölüm);
1- Boyun, sırt ve üst bel bölgesinde omurilik, 
2- Alt bel bölgesinde ise omurilikten çıkan sinir lifleri bulunur.
Kısaca omurga kanalı (spinal kanal), omurilik ve sinir liflerinin içinden geçen bir yapıdır.

 Laminanın arka tarafındaki çıkıntılı kısmı, bel, boyun ve sırtımızda ele gelen kemik çıkıntısı  spinoz çıkıntı olarak adlandırılır.

Bütün hasta dosyalarını görmek için tıklayınız.......

25 Kasım 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR