baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageKauda Konus sendromu

Hastalar için yazılan bu dosyada, çok acil durumu işaret eden Cauda Equina ve Conus medullaris sendromları anlatılmaktadır. 

Dosyanın içeriği size yeterli gelmeyecek olursa, sağlık personeli için yazılı olan dosyayı okuyabilirsini. Bu dosyaya gitmek için tıklayınız....

 cauda_con_hastaKonus (konus medullaris) omuriliğin, sırt bölgemiz (torakal)  ile bel bölgemizin (lomber bölge) birleştiği yerde sonlanma bölümüdür. Omuriliğin bu kısa bölümünde belden aşağı, bacak - ayak kuvvetlerini, duyusunu, idrar yapmayı, cinsel organ sertleşmesini sağlayan sinirlerin çıkış hücreleri bulunmaktadır. 

Kauda (cauda equina), omuriliğin konus bölgesinden çıkan ve kuyruk kemiğimizin bitiminde sonlanan ve bir demet gibi aşağıya inen sinir liflerini tanımlamaktadır. Bu sinir lif demetinin at kuyruğuna benzemesi  nedeni ile Cauda Equina adı verilmiştir. Bu lifler, omuriliğimizin konus bölgesinden gelen uyarıları belden aşağı tüm organlara iletmekte ve belden aşağı tüm organlardan gelen duyma hislerini omuriliğe iletmektedir. 

Kauda Ekina ve Konus medullaris sendromunda, hastalığın yerleşim yerine bağlı olarak, yukarıda anlatılan tüm fonksiyonlar kaybolur. Kaybolan bu fonksiyonlar:
1- Bacak ve / veya ayaklarda kuvvet kayıpları (felç). Tek ya da iki taraflı olabilir. Genellikle iki taraflı (sağ ve sol)
2- İdrar yapamama,
3- Hastalığın yerleşim yerine bağlı olarak, kaba etlerimizde, dış cinsel organ etrafında veya  tüm belden aşağıda duyu kaybı ( temas, dokunma, sıcak, soğuk duyuları) görülür.
4- Siyatik tipi ağrılar görülür.

Bu sendromlar, bel fıtıklarında, tümörlerde görülebilir.
Çok acil durumu işaret eder.  Hiç vakit geçirmeksizin beyin cerrahı olan bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Zaman kayıpları, geri dönüşü mümkün olmayan zedelenmelere yol açabilir.(Acil durum ile ilgili dosyayı okumak için tıklayınız.....)

İlgili dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ....

 Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR