baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageAmeliyat sonrası  yapışıklık (Fibrozis

Bel ameliyatı sonrası (fıtık, dar kanal) gelişebilen Fibrosis nedir, neden oluşur, teşhis ve tedavide neler yapılır ?. Bu dosya bu konuları açıklamaktadır.

Fibrosis genellikle bel fıtığı, ara sıra da bel dar kanal ameliyatlarından sonra görülür. Boyun ve sırt bölgesi ameliyatlarından sonra da görülebilir. Elinizi kestiğinizde, kesilen yerin tamiri sonunda kesi yerinde bir iz kalır. İz, bazı kişilerde çok belirgin ve sert iken bazı kişilerde belirsiz olabilir. Bu süreç olağan bir süreçtir ve vücudun olağan kendi kendini tamir mekanizmasıdır. Oluşan doku nedbe dokusu olarak adlandırılır.
Bu süreç her ameliyat sonrasında olduğu gibi bel ameliyatları sonrasında da görülür. Çok az olmakla birlikte boyun ve sırt bölgesi ameliyatları sonrasında da görülebilir.Bu doku çok gelişecek olursa, ameliyattan bir süre sonra sinir kökünü bası altında tutar, şikayet ve belirtilere yol açar. Bu süre genellikle bir ay kadardır. Ameliyattan kısa süre sonrası şikayet ve belirtilerin ortaya çıkması genellikle fibrosis'e bağlanmaz. 

Ameliyat sonrası yapılan MR tetkiklerinin hemen hemen hepsinde fibrosis görülür.  Tetkiklerde fibrosisin saptanması, ağrı nedeni anlamına gelmeyebilir. Bu nedenle, tetkiklerde fibrosisin saptanması, tek başına fibrosis teşhis için genellikle yeterli değildir. Fibrosisin çok geniş olarak görüldüğü kişilerin bazılarında hiçbir şikayet yoktur. Ameliyat sonrası yapışıklık (fibrosis) teşhisi konulmadan önce doktorunuz, başarısız ameliyat nedenlerinin hepsini gözden geçirir. 

Tedavide, ikinci ameliyat genellikle önerilmez. Ağrılı bir hasta gibi ağrı tedavileri uygulanır. 

Bel fıtığı ile ilgili dosyaları görmek için TIKLAYINIZ.....

 29 Kasım 2013  


 Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR