baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel ve Boyundan yapılan iğneler

Enjeksiyon, enjeksiyon tedavisi nedir. Bel, boyun ağrılarında ve ameliyat gereği olmayan bel, boyun fıtıklarında kortizon iğnesi, oksijen ozon gaz karışımının verilmesi nedir, yararı var mı dır ? 

injection

Burada bir noktayı açıklamakta yarar var. Belden iğne yapılıyor denildiğinde 2 tip uygulama görülür. Bunlar;
1- Normal enjektör iğnesi ile yapılan enjeksiyonlarda verilen ilaç, sadece bel bel kaslarında kalır. Fıtığın olduğu bölgeye, eklemlere ulaşmaz. Kısacası, kabadan yapılan enjeksiyondan bir farkı yoktur. Bu dosyanın konusu da değildir. (Şekilde 2 numara)
2- Özel bir iğne ile yapılan enjeksiyonlarda, ilaç ya sıkışmış ve siyatik ağrısı nedeni olan sinirin olduğu bölgeye yapılır ya da disk (fıtık) dokusunun içine girilerek verilir. Kullanılan iğnenin uzunluğu normal enjektör iğnesinden, yaklaşık 3-4  defa daha  uzundur. Girişimsel yöntemlerdir. (Şekilde 1 ve 3 numara)

 Kortizon kullanımı

Bel fıtığında görülen ağrının nedeni, siyatik siniri oluşturan sinir kök veya köklerinin mikrobik olmayan iltihabi (enflamasyon) durumudur. Kortizon bu iltihabi azaltan ve ortadan kaldıran çok güçlü bir antienflamatuar ilaçtır. Kortizon, ağızdan hap olarak alındığında veya kabadan iğne olarak yapıldığında da enflamasyonu azaltır ve ortadan kaldırır. Ancak, bu etkinin görülebilmesi için kortizon yüksek dozda kullanılır. Bunun nedeni içtiğiniz yada kabadan yapılan kortizonun tüm vücuda dağılmasıdır. Kortizonun oldukça önemli yan etkileri vardır.  Bunların engellenebilmesi için daha az ancak etkili olacak dozun kullanımı gerekir.
Yapılan işlem, özel bir iğne ile, sinir kökünün olduğu bölgeye girerek ilaç vermektir. Bu işlem genellikle Röntgen kontrolü altında yapılır. yöntemin usta uygulayıcıları röntgene gerek duymayabilir. Kullanılan kortizon miktarı çok daha azdır. Her hastada yararlı olacak diye bir kural yoktur. Hastaların bir bölümünde faydası olur. Hastanın ağrıları azalır veya ortadan kalkar. İlave ağrı kesici ilaç alma gereği duyulmaz. Etkili olacak olursa, ağrı şikayetleriniz kısa bir süre sonra azalır ve / veya ortadan kalkar.
Yararlı olursa, bir yıl içerisinde 3 kez tekrarlanabilir. Ameliyat gereği olan hastalara uygulanmaz.

Ozon - Oksijen gaz karışımı enjeksiyonları

Ozon gazı, kortizon gibi mikrobik olmayan enflamasyonu azaltan ve / veya ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.Ayrıca, mikropları, mantarları öldürdüğü de bilinmektedir. Uygulamada, belden özel bir iğne ile omur kemikleri arasındaki disk dokusuna Röntgen kontrolü altında girilir. Gaz karışımı buraya verilir. Avrupa sık olarak kullanılmaktadır. Disk hacmini küçülttüğü bildirilmektedir. Amerika'da  yaygın değildir. Uygulama, kapalı bel fıtığı ameliyatına benzer. Etkisi, kortizon enjeksiyonlarına göre daha geç dönemlerde ortaya çıkar. Henüz standart bir uygulama şekline dönüşmemiştir. Disk aralığına girmeden, sadece bel dokusu içine bu gaz karışımını verip iyi sonuçlar aldığını söyleyen doktorlar da vardır. Ameliyat gereği olan hastalarda uygulanmaz.

Bel fıtığı ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ....

 9 Mayıs 2014  

 Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR