baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageDiskit (diskitis, disk aralığı  enfeksiyonu) - Hasta

Hasta için yazılan bu dosyada ameliyat olmaksızın gelişen disk aralığı enfeksiyonları (iltihaplanmaları) ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. 

Her iki omur kemiği arasında bulunan disk dokusunun iltihaplanması diskit olarak adlandırılır. 2 şekilde gelişebilir. 
1- Malta humması (Brucella enfeksiyonu) ve Tüberküloz (verem) gibi sistemik bir iltihaplanmanın sonucunda gelişebilir. Mikrop, disk bölgesine kan yolu ile ulaşır. En sık neden olarak bu iki hastalık görülür. Az görülmekle birlikte başka bakterilerde neden olabilirler. Malta humması ülkemizde daha sık görülen bir durumdur. Çiğ süt, çiğ sütten yapılmış süt ürünleri veya hastalıklı hayvana direkt temas yolu ile bulaşabilir. Sıklıkla bel bölgesinde gelişir. Tüberküloz (verem) sıklıkla sırt bölgesinde görülür.

2- Komşuluk yolu ile diskit gelişebilir. Nadir görülen bir durumdur. Deri ve deri altı enfeksiyonun tedavi edilmemesi durumunda görülür. Karın içi organ enfeksiyonlarında, özellikle üriner sistem enfeksiyonlarında görülür. Bunlar nadir durumlardır.

HASTA ŞİKAYETLERİ

Ağrı
Hastaların genellikle iltihaplanmanın olduğu bölgede ağrı tanımlarlar. Ağrı oturmak, yürümek, hareket etmekle artar. Genelde istirahat ile azalır. Ancak istirahat halinde de ağrı olabilir. 
Olay bel bölgesinde ise, kasıklara, bacaklara ve dış cinsel organların bulunduğu bölgeye yayılan ağrılar görülebilir. tanımlanan ağrıdır. 
Sırt bölgesinde olan ağrılar bele veya omuzlara doğru yayılabilir. göğüs kafesinde kuşak tarzında ağrı görülebilir.
Boyun bölgesi yerleşimli olanlarda ağrı; omuz-sırt veya kollara yayılabilir.

Genel enfeksiyon belirtileri
Ateş, halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık ve terleme görülür. Bunların bir kısmı veya hepsi birden bir arada olabilir.

HASTALIĞIN TEŞHİS - TEDAVİ ve SEYRİ
Bu şikayetleriniz ile gittiğiniz doktor, muhtemel omurga enfeksiyonu nedeni ile bir çok tetkik isteyebilir. İstenen kan tetkiklerinden sedimantasyon ve CRP (c reaktif protein testi) çok önemlidir. Bu iki test, iltihabi olayların teşhis ve takibinde kullanılır. Bulunan değerler yüksek ise daha ileri tetkik olan MR istenir. Olası hastalık nedeni olan mikrobun tespit edilmesi için ilave bazı tetkikler istenir. Teşhis kesinleştikten sonra ortalama olarak 2 ay süren antibiyotik tedavisi ile birlikte yatak istirahatı uygulanır.  Bu tedavi süreci sonunda tedavi başarılı ise kan tahlil sonuçların normale dönmeye başlar, şikayetleriniz ortadan kalkar veya azalır. Tedavi bittikten sonra, yaklaşık 1 sene kadar takip edilirsiniz. Takipte, muayene ile birlikte CRP ve sedimentasyon değerleriniz kontrol edilir. MR tetkikleri, takip amacı ile genellikle kullanılmaz.

NOT: Daha fazla bilgi için doktorlar için yazılmış olan dosyalara bakabilirsiniz
1- Diskitis - DOKTOR
2- Disk aralığı

İlgili diğer dosyalar

1- Ameliyat sonrası iltihaplanma (diskit ve osteomyelit) 
 

18 Ekim 2014

 Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR