baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageServikal stenoz ( Boyun dar kanal) ameliyatı

Ameliyat olmalı mısınız (ameliyat nedenleri), tipi, şekli  ve ameliyatın sonuçları içeren dosya.

Ameliyat nedenleri

1- Kol ve / veya elde kuvvet kayıpları ile bacak ve /veya ayakta kuvvet  kayıpları ameliyat nedenidir. Bacak veya ayaktaki kuvvet kayıpları omurilik basısını gösterir
2- Kuvvet kayıplarına, idrar yapma ile ilgili sorunlar ( yapamama veya kaçırma), dış cinsel organ etrafında ve kabalarda uyuşukluğun eklenmesi acil ameliyat nedenidir.

Bunların dışında, genellikle bir ameliyat nedeni yoktur. Sadece boyun ağrınızın olması, BT ve / veya MR tetkiklerinde kanalın dar olması tek başına ameliyat nedeni olarak kabul edilmez.

Ameliyat

Prensip, lomber stenoz da olduğu gibi dar olan olan kanalın genişletilmesidir. Ameliyat prensipleri ile ilgili geniş ve çizimler ile desteklenmiş bilgiler Dar kanal ameliyat dosyasında yazılıdır.
En sık uygulanan yöntem kanılın arka tarafından ( ense) genişletilmesidir. Bu ameliyat ile lamina adı verilen omu kemiğinin parçası alınır. Bu ameliyat tipi laminektomi olarak adlandırılır. Hastaların çok büyük bir kısmında bu ameliyat şekli yeterli olur.
Kanalın daralmasının nedeni kanal önündeki bağların ve disklerin kireçlenmesi ise boyun fıtığı ameliyatında olduğu gibi,  ameliyat boyun ön tarafından yapılır.
Çok az olmakla birlikte, omurga kanalının önünden de kanalı daraltan  kireçlenmelerin bulunması ve hastanın şikayetlerinin  laminektomi ile geçmemesi üzerine, ikinci bir ameliyat ile ön tarafın da temizlenmesi gerekebilir.

Ameliyat sonrası, omur kemiklerinin birbirine kaynatma (füzyon ameliyatı - platin uygulaması) standart bir uygulama değildir. Boyun ön tarafından girişim yapılması durumunda füzyon ameliyatı da genellikle uygulanır. 

Ameliyat sonuçları 
Ameliyattan beklenen öncelikle var olan durumunuzun korunması ve hastalığınızın daha ilerlemesinin önüne geçmektir. Boyun ağrılarınız geçmeyebilir. Bunun nedeni, boyun kemiklerinizde olan kireçlenmelerdir. Genellikle ameliyat öncesi var olan belirtileriniz ve muayene bulgularınız düzelme gösterir. Bazı hastalarda ileri düzeyde bir düzelme görülmeyebilir. Bunun nedeni ameliyat öncesinde omurilik ve sinir köklerinde oluşan zedelenme şiddetinin tayin edilememesidir. Bu nedenle size, ameliyat sonuçları hakkında garanti verilmez. 

Dar kanal ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ.....

01 Aralık 2013 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR