baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageLomber ( Bel ) dar kanal ( Stenoz ) ameliyatı

Bel dar kanalda (lumbal stenoz olarak ta bilinir) ameliyat olmalı mısınız, ameliyat nedenleri, ameliyat tipi, şekli,özellikleri ve ameliyat sonuçlarını içeren dosya.

Bel dar kanal ameliyat nedenleri:

Yapılan BT veya MR tetkiklerinde omurga kanalınızın dar olarak görülmesi, tek başına ameliyat nedeni değildir. Ameliyat kararının verilmesindeki en önemli faktör muayene bulgularının varlığıdır. Muayene bulgusu olmaksızın bazı şikayet özellikleri de ameliyat nedeni olarak kabul edilebilir. Aşağıda ameliyat nedeni olan bulgu ve belirtiler yazılmıştır.

1- Bacak ve / veya ayakta kuvvet kayıpları ameliyat nedenidir.
2- Dış cinsel organ  etrafında ve kabalarınızda uyuşukluk, idrar yapma ile ilgili sorunlar (yapamama, kaçırma) kesin ve acil ameliyat nedenidir.
3- Yol yürümekle ortaya çıkan, dinlenmekle geçen bacak veya ayaklarda kuvvetsizlik, uyuşukluk şikayetleri  muayene bulgusu olmaksızın ameliyat nedeni olarak kabul edilir. 
4- Sadece siyatik veya uyluk ağrınız var ise, ameliyat kararı şikayetlerinizin şiddeti ile bağlantılıdır. Ağrıdan çok rahatsız oluyor ve ağrı günlük yaşamınızı ileri derecede kısıtlıyor ise ameliyat önerilebilir. 
Tek başına bel ağrısı, ameliyat nedeni değildir.

Ameliyat

Bel dar kanal hastalığının ameliyatı, dar olan kanalın genişletilmesidir (Şekil 1). Bu ameliyat laminektomi olarak tanımlanır. Eklemlerin kireçlemeleri de var ise, bu eklemler tıraşlanabilir. Amaç, kanalı daraltan oluşumların çıkartılmasıdır. Sıkışıklık kaç omurga düzeyinde ise, bu işlem hepsinde uygulanır. Ameliyat sonrası omurilik ve sinir kökleri üzerinde olan bası ortadan kalkar. (Şekil 2).

stenozameliyat1.jpg

 

Şekil 1:  Dar kanal ve normal kanalda kanal genişlikleri

 

stenozameliyat2.jpg

Şekil 2: Ameliyat önce ve sonrasında, kanal genişlikleri

Ameliyat sonrası, omur kemiklerinin birbirine kaynatma (füzyon ameliyatı - platin uygulaması) standart bir uygulama değildir. Yapılması konusunda karşıt düşünceler vardır. Ameliyat ile birlikte bu işlemin yapılması öneriliyor ise ikinci doktor görüşü almanızın yararı vardır.

Ameliyat sonuçları 
Ameliyattan beklenen öncelikle var olan durumunuzun korunmasıdır. Ameliyat öncesi var olan muayene bulgularınız düzelmeyebilir. Bunun nedeni ameliyat öncesinde omurilik ve sinir köklerinde oluşan zedelenme şiddetinin tayin edilememesidir. Size ameliyat sonuçları hakkında garanti verilmez. Genellikle, muayene bulguları düzelme gösterir. 

Dar kanal ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ.....

01 Aralık 2013

 Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR