baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageServikal stenoz (Boyun dar kanal)

Boyun dar kanal hastalığında (servikal stenoz), teşhis,MR, BT ve tedavi ile ilgili hasta olarak bilmeniz gerekenler aşağıda yazılmıştır.

Bel omurga kanalı içinde bulunan sinirler, beyin omurilik sıvısı içine yüzdüğünden, kanalın daralması sonucu bu sinir liflerinin geçicide olsa sıkışabilirler. Bu nedenle belirti vermeyebilirler. Buna karşın, boyun omurga kanalı içerisinde omurilik vardır. Omuriliğin sıkışma veya bası altında kalmaya tahammülü yoktur. Bu nedenle boyun dar kanal , bel dar kanala göre daha özelliklidir.

Hasta şikayetleri, belirtiler ve Teşhis
BT veya MR tetkiklerinde kanal darlığının bulunması tek başına boyun dar kanal hastalığı teşhisi için yeterli değildir. Dar kanal hastalığı teşhisi için bazı şikayet, belirti ve muayene bulgularının olması gerekmektedir. Bunların bir çoğu, boyun fıtığına benzer. Bunlar;  
1- Boyun ağrısı hastalarda genellikle bulunur ( nedeni kanal daralmasına yol açan kireçlenmelerdir)
2- Kol ağrısı (daralan kanaldan geçen sinir kökünün sıkışmasına bağlıdır)
3- Kol ve / veya elde kuvvet kaybı (sinir kökü zedelenmesine bağlıdır),
4- Bacaklarda kuvvet kayıpları, dengesizlik, idrar yapma ile ilgili sorunlar. (omuriliğin bası altında kalması ve zedelenmesine bağlıdır). Bu durum Servikal miyelopati  olarak tanımlanır. 

Omuriliğin basısı sonucu, ilk etkilenen bacaklar olur. En önemli nokta budur. Dikkat edilmesi gereken, bu durumun erkenden saptanmasıdır. Böylece omurilik zedelenmesinin daha da artmaması için neler yapılabileceği kararlaştırılabilir. Teşhiste gecikme, bu zedelenmenin kalıcı olmasına yol açabilir. Bu nedenle, muayeneniz, sadece boyun ve kol bölgesini kapsamaz.
Teşhiste, BT' nin çok aydınlatıcı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu tetkik ile omurilik gösterilemediğinden, muhtemel servikal miyelopati gözden kaçar. Miyelopati, omuriliğin zedelenmesidir.
MS (multipl skleroz) boyun bölgesi dar kanal hastalığına benzer şikayet ve belirtilere yol açabilir. Bu durum da kapsamlı muayene gereğini gösterir.

Tedavi
Şikayetiniz sadece boyun ve kol ağrısı ise, ilaç tedavileri uygulanır. Kiropraksiden (Kayropraksi) uzak durmanız önerilir. Bu işlem sonucu, küçük bir boyun fıtığı gelişecek olursa, kanal darlığı daha da artar ve omur iliğiniz ciddi derecede zedelenir.
Hiçbir ameliyat dışı tedavi ile kanal darlığınız ortadan kalkmaz.

Dar kanal ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ.....

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

22 Kasım 2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR