baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageLomber stenoz ( Bel Dar kanal)

Bel dar kanal (lomber, lumbal stenoz) teşhisi, hasta şikayetleri, tetkikler (MR, BT), tedavi ile ilgili konuların yazıldığı bu dosyada, hasta olarak bilmeniz gerekenler bulunmaktadır

Dar kanal ile ilgili geniş bilgi Dar kanal dosyasında yazılıdır.

Hasta şikayetleri, Belirtiler ve Teşhis
Doktorunuz, bel dar kanal hastalığınızın (lomber stenoz olarak ta bilinir) olduğunu söylüyor ise aşağıdaki şikayet, belirti ve muayene bulgularınız var demektir.
1- Bel ağrısı, belde oluşan kireçlenmeler nedeni ile genellikle vardır. 
2- Sinir köklerinin, kanalda sıkışması sonucu; siyatik ağrısı şikayetleri bulunur.Yol yürümekle veya ayağa kakmakla ortaya çıkabilir. Bu nedenle, hastalar bir müddet yürüdükten sonra, ortaya çıkan siyatik ağrısını geçiştirmek için  yürümelerini sonlandırırlar. Bazı hastalar öne eğilerek siyatik ağrılarını ortadan kaldırırlar. Bunun nedeni, öne eğilmek ile kanal çapının genişlemesidir. Bu hastaların, bu nedenle bisiklet kullanmada genellikle bir şikayeti olmaz. Yokuş yukarı daha rahat çıkarlar.
3- Bacakta kramplar (adale kasılmaları) görülebilir.
4- Hastalığın ilerlemiş dönemlerinde, ayak ve / veya bacakta karıncalanmalar ve kuvvet kayıpları görülür. Bu şikayetler ve belirtiler, istirahat halinde olabileceği gibi, yol yürümekle de ortaya çıkabilir. İdrar yapma ile ilgili sorunlar gözlenir.

Yukarıda yazılı olan muayene bulgularınız var ve tetkiklerde kanal darlığı saptanmış ise siz bel dar kanal hastası olarak tanımlanırsınız. Muayene bulgularınız yok ise, tetkiklerde saptanan görüntülere bakarak bel dar kanal hastası teşhisi almazsınız.
Şikayet ve belirtiler, genelde bel fıtığına benzer. Bu tür şikayet ve belirtilerin benzeri, damar hastalıklarında, sırt veya boyun bölgesi omurilik  hastalıklarında da görülebilir. Bu nedenle doktorunuz,
a- Şikayetleriniz ile alakalı olmadığını düşündüğünüz, genel sağlık ile ilgili sorular sorar,
b- Sadece bel veya bacağınızın değil, tüm sistemlerin de muayenesini içeren kapsamlı muayene yapar. 
Teşhis hataları, genellikle kapsamlı muayenenin yapılmamasından kaynaklanır.

Tedavi
Kuvvet kayıpları veya idrar yapma sorunları gibi muayene bulgularınız yok ise, genellikle ameliyat dışı tedaviler uygulanır. Ameliyat dışı hiçbir tedavi yöntemi, dar kanal hastalığının nedeni olan kireçlenmeleri ortadan kaldırmaz. İlaç tedavileri, siyatik ağrısı nedeni olan ödemin çözülmesine yardımcı olur. Ağrılı dönem bittikten sonra da uygun ekzersiz programları ile beliniz daha güçlü hale gelir. Alternatif yöntemlerin hastalığı ortadan kaldırmak gibi bir özelliği yoktur ve bazı yöntemler size zarar da verebilir. Önemli olan nokta, ağrılı dönem bittikten sonra, yaşam şeklinizi hastalığınıza uygun hale getirmektir.

Dar kanal ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ.....

 Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

25 kasım 2013 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR