baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritage


 

Hastalara yönelik bu dosyada, lomber (bel) ve servikal (boyun) dar kanal (stenoz) ameliyatında genel olarak ne yapıldığı şekil üzerinde genel hatları ile anlatılmaktadır. 

Dar kanal hastalığı, omurga kanalının daralması ile birlikte  kanal içinden geçen omurilik ve / veya sinir liflerine olan bası sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Kanal daralması bütün kanalda olabileceği gibi kanalın sadece yan taraflarında da oluşabilir.
Prensip, kanalın darlığının ortadan kaldırılmasıdır. Bu durum bel, boyun ve sırt bölgesi için aynidir. 

Dar kanal ameliyat prensipleri

stenoz_op_prensip

Yukarıda bulunan çizimde,
 - 1 -,  normal genişlikte bir omurga kanalını ve içinde geçen omurilik ve / veya sinirleri çevreleyen  ve bir boru gibi uzanan beyin omurilik zarını ( dura mater) göstermektedir (mavi renk). Herhangi bir sıkışma yoktur. Omurilik (boyun ve sırt bölgesi ile üst bel bölgesinde) veya sinir lifleri ile sinir kökleri üzerine her hangi bir bası yoktur. 
- 2 -, faset eklem yüzeylerinde ve eklemleri bir birbirine bağlayan bağlarda belirgin  kalınlaşmalar ve yeni kemik oluşumları (koyu kahverengi ile gösterilmiştir) sonucu kanal çapları daralmıştır. Bunun sonucunda sinirlerin içinden geçtiği dura mater basıya uğramıştır. Görünüm bir hortum gibidir. Bu durum dar kanalı göstermektedir. Omur ilik ve sinir lifleri bası altındadır. 
- 3 - ameliyat ile nelerin yapıldığını göstermektedir. Lamina iki taraflı (sağ ve sol) alınmıştır (laminektomi).Faset eklemleri tıraşlanmıştır (parsiyel - kısmi fasetektomi). Sonuç kanalın genişlemesidir. Omurilik veya sinir lifleri üzerindeki bası ortadan kaldırılmıştır.

Dar kanal, sadece faset eklemleri düzeyinde ise, lamina tamamen çıkarılmadan, eklem yüzeyleri tıraşlanabilir.

Ameliyatta, yapılacak olanlar ameliyat öncesi MR ve MR-myelo ya myelo-BT ile kararlaştırılır. Faset eklemleri geniş bir şekilde alınacak olursa, vertebraları bir birine kaynatma ameliyatı (füzyon) uygulanır.

Dar kanal ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ....

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

29. Mayıs 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR