baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageDar kanal, Kanal darlığı

Nedir. Bel, boyun ve sırt bölgesinde görülen bu omurga değişiklikleri stenoz, spinal stenoz,spinal kanal daralması ya da omurga kanalı daralması gibi tıp terimleri ile de tanımlanmaktadır.

Bu ifadeler ile ilgili olarak hastalarda önemli eksik veya yanlış bilgi var. Hastalar MR veya BT tetkik raporlarında yazılı olan kanal darlığını dar kanal hastalığı gibi algılıyorlar. Stenoz gibi tıbbi terimler akıllarını karıştırıyor. 

Ortalama yaşam süresinin artması sonucu, omurgamızda yaşlanma sonucu ortaya çıkan kireçlenme gibi olaylar görülür. Bunun sonucu omurga kanalında oluşan daralmalardır. Hastada belirti, şikayet veya muayene bulgusu yok ise durum sadece MR ve BT tetkiklerinde görülen durumu ifade eder. Bir hastalık değildir. Bu hastalarda bel veya boyun ağrısının olması, bu kişilerin dar kanal hastası olduğunu göstermez. Daralmaya yol açan kireçlenmelerin bel ve boyun ağrısı yaratması beklenen bir durumdur.

Kanal darlığı ile birlikte hastada şikayet, belirti veya muayene bulgusu var ise bu durum dar kanal hastalığı olarak tanımlanır.  

Dar kanal, kanal darlığı ile ilgili geniş bilgi Dar kanal dosyasında bulunmaktadır. 

Dar kanal ile ilgili dosyalar tüm bu konulara açıklık getirmek için yazılmıştır. Dosyalar, basit ve anlaşılabilir bir dil ile  yazılmış ve çizimlerle desteklenmiştir. Bu dosyalara ulaşmak için aşağıda ki linki tıklayınız.

 

Dar kanal ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

25 Kasım 2013 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR