baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritage


 

Boyunluk (Yakalık - Collar) kullanımı

Boyun ağrısı, fıtığı, kireçlenmelerinde, dar kanal hastalığında Kollar 'ın tedavi edici özellikleri var mı ?, nelerdir ?.

Boyunluk kullanımında;
1- Hastalığın ne olduğu,
2- Hangi tip boyunluğun kullanılacağı,
3- Ne kadar süre ile kullanılacağı önemlidir.
Boyun ile ilgili ve ameliyat gereği olmayan hastalıklarda boyunluk kullanımı ile ilgili bilgiler bu dosyanın konusudur. Bu önemli üç nokta, okunma kolaylığı için hastalıklar ve şikayetler başlıkları altında yazılmıştır.
Boyun ağrısı: Kol ağrısının eşlik etmediği basit boyun ağrılarında, boyunluk kullanımı konusunda karşıt görüşler bulunmakla birlikte genel görüş kullanmama yönündedir. Boyunluk kullanmanız önerildi ise, uzun süreli kullanım sonucu boyun kaslarınızın zayıflayacağını bilmenizde yarar vardır. Bu zayıflama, boyun ağrınızın nedeni olan disk dokusunda bozulma ve kireçlenme gibi olayların artmasına yol açabilir. Bunun nedeni, kemik ve disk dokusu üzerine binen yükün (başımızın ağırlığı, başın öne,sağa sola ve arkaya olan döndürme hareketleri) adale tarafından daha az karşılanabilir hale gelmesidir. Doktorunuz önermiyor ise, kendi bildiğinizce, satılan mağazalardan alıp kullanmayınız.
Boyun düzleşmesi: Boyun düzleşmesi bir hastalık olmayıp tetkiklerde saptanan bir görüntüdür. Nedeni önemli bir hastalık değil ise (çok nadiren görülür) kullanmamanız önerilebilir. Faydadan çok zarar görebilirsiniz.
Boyun fıtığı: Bu konu ile ilgili geniş çalışmalar bulunmamaktadır. Doktorunuz kendi tecrübesine göre karar verebilir. Yıllar içerisinde edindiğimiz tecrübe, kullanmanın yararlı olduğunu göstermektedir. Kaç gün ve  günün kaç saatinde kullanılacağı kararı doktorunuzun tecrübesi ile belirlenir. Genellikle 1-2 haftalık süre ile kullanılmaktadır. Boyunluğun birden bire çıkarılması, boyun ve kol ağrısının tekrar ortaya çıkmasına neden olabilir. Tedrici olarak çıkarılması daha uygun bir yol olarak gözükmektedir.
Boyun zorlanması:  Boyun zorlanması, darbe sonrası oluşmamış ve  sadece adale düzeyinde ise kullanılması doğru değildir. Boyun ağrısı darbe sonrası oluşmuş  ve kemik dokuda (boyun omur ve omur eklemleri) kırık yok ise (Whiplash tipi zedelenme olarak adlandırılır) kullanılması konusunda karşıt görüşler vardır. Kullanılacak ise kısa süreli olarak kullanılması genel görüştür.

Hangi tip boyunluk kullanılmalı:  Amaç omur kemiklerini, disk dokusunu sabit tutmak olduğundan, genellikle yumuşak olmayan boyunluklar kullanılır. Sünger gibi yumuşak olan boyunlukların sabit tutma konusunda etkili olduğu söylenemez. Tek yararı, boyun bölgesini daha sıcak tutmasıdır. Bana soracak olursanız, boyun bölgesine bağlayacağınız bir eşarp sizi hem daha şık gösterir hem boyun bölgenizi sıcak tutar.

Boyunluğun itiraz olmaksızın kullanıldığı durumlar, boyun kemik kırıkları (şüphesi dahil) ve boyun ameliyatı sonrasıdır.

Boyun ağrısı, kol, omuz - el ağrısı  ile ilgili diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ .....

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 03 Temmuz 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR