baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBoyun, Omuz, Kol ve El ağrısı

Omuz, kol ve el ağrısı nedenleri, teşhisi, tedavisi, yanlış bildikleriniz ile ilgili bilgileri içeren bölüm.

Sitenin genel konusu omurga ve omurilik olduğundan, omuz ile bilgi kısıtlıdır.

Omuz ağrısı
Sadece omuz ağrısı nedeni ile yapılan boyun MR veya BT tetkikleri sonucu, boyun fıtığı teşhisi alan hastaların olduğunu biliyoruz. Bilinmesi gereken, doğru teşhiste en önemli unsurun, her zaman kapsamlı muayene olduğudur. Omuz ağrısı, boyun bölgesinde olan fıtık veya kireçlenmenin sonucunda görülebilir. Bu durumda, ağrı boyun bölgesinde başlar omuza doğru yayılabilir. 

Omuz ağrılarında en sık görülen nedenlerden bir tanesi, omuz eklem problemleridir. Kolunuzu yukarı kaldırdığınızda, omuz eklem hareketleri yaptığınızda omuz ağrısının ortaya çıkması, genellikle omuz eklem hastalığını gösterir. Doktorunuz, kapsamlı muayene yaparak bu durumu ortaya koyar. Böyle bir durumda da ortopedi uzmanı ile görüşmeniz, kanımca en doğru yoldur.

Kol ve el ağrısı
En sık olarak boyun fıtığı, dar kanal, boyun kemik kireçlenmelerinde görülür. Tümörler ve mikrobik olaylar daha az sıklıkta görülür. Bu hastalıklarda görülen kol ağrısının nedeni, boyun omur iliğinden çıkan sinir köklerinin bu hastalıklar nedeni ile bası altında kalmasıdır. Bu nedenler boyun bölgesi yerleşimli hastalıklardır. Omur iliğin hastalıkları ( tümör, doğumsal anomaliler, MS, mikrobik hastalıklar) kol ağrısı nedeni olabilirler.

Bütün kol ağrıları boyun bölgesi yerleşimli hastalıklar sonucu görülmez. Boyun bölgesinden çıkan sinir kökleri birleşerek kola ve ele giden sinirleri oluştururlar. Bu durum siyatik sinirin oluşumunun benzeridir. Bu sinirler elimize varıncaya kadar uzun bir yol kat ederler. Bu yol üzerinde, kol ve ele giden sinirler bazı yerlerde sıkışabilirler. Bunun sonucunda da kol veya el ağrısı görülebilir. Bu duruma örnek bilekte sinir sıkışmasıdır (karpal tünel).Akciğer tümörlerinde, kalp krizlerinde, omuz eklem hastalıklarında da kol ağrısı görülebilir.
Teşhis üç aşamalı bir süreçtir.Sürecin birinci aşaması, sizin şikayet ve belirtilerinizi doktorunuza anlatma ille başlar. Doktorunuz, size bazı sorular sorar. İkinci aşama, tüm sistemlerin muayenesini içeren kapsamlı muayenedir. Size sorulan sorular ve kapsamlı muayene, kol ağrısına yol açabilecek, boyun bölgesi dışı bir hastalığın teşhis edilmesi ve  alarm belirtilerinin belirlenmesi içindir. Genellikle ilk iki aşama sonrası, teşhisiniz şekillenir. Bundan sonraki şama, şekillenen teşhise yönelik olarak istenecek olan tetkikleri içeren üçüncü aşamadır. 
BT veya MR tetkiki olmadan doğru teşhisin mümkün olmadığını düşünenlerinizin olduğunu biliyoruz. Bu bir yanılgıdır. Kapsamlı muayene olmadan yapılacak olan bu tetkikler, boyun bölgesi dışı bir hastalığın teşhis edilmemesine yol açabilir. Böyle bir yol izlememeniz önerilir. Bu tetkikler, muayene bulguları ile birlikte değerlendirildiğinde bir anlam kazanırlar. Örneğin, kol ağrınız kola giden sinirin sıkışmasına bağlı ise istenmesi gereken tetkik EMG'dir. Bu durumda, teşhis için yapılacak olan BT veya MR tetkiklerinin hiç bir yararı yoktur.

Tedavi, kol ağrısına yönelik olarak düzenlenir. Ameliyat gereği yok ise veya ilerleyici bir hastalık yok ise, uygulanan tedavi yöntemleri dünyanın her yerinde aynidir. Bu tedavi yöntemlerinin hiç birisi mucize içermezler. Mucize yöntem olarak öne sürülen tedavilerden uzak durmanız önerilebilir. Alternatif yöntemlere baş vurmayı düşünüyor iseniz öncelikle doktorunuz ile görüşmeniz önerilebilir. 
Kullanılan ilaçlar, romatizma ilacı olarak ta bilinen antienflamatuar ilaçlardır.
 

Boyun, kol, omuz - el ağrısı  ile ilgili diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

11 Temmuz 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR