baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBoyun fıtığı belirtileri, Teşhis

Hastalar için yazılan bu dosyada, şikayetleri, teşhisi, MR, BT ile ilgili eksik veya yanlış bilinenler ve bilinmesi gerekenler bulunmaktadır.

ŞİKAYET ve BELİRTİLER

Boyun fıtığının en önemli hasta şikayeti kola ve /veya ele vuran ağrıdır. Boyun ağrısının tek başına olması, boyun fıtığı teşhisi almanız için yeterli değildir. Boyun ağrısı nedeni olabilecek bir çok hastalık vardır. Bazı hastalarda el veya kolda güçsüzlük olabilir. Kol ve / veya elde uyuşmalar olabilir.. Bunun nedeni, sinir kökünün zedelenmesidir.

TEŞHİS

Teşhiste en önemli nokta, kol ağrısı ve boyun ağrısının, boyun fıtığına bağlı bir şikayet olup olmadığının belirlenmesidir. Doktorunuz, şikayetlerinizin gelişimini dinler. Bu sırada size boyun bölgenizin dışında bir başka sağlık sorununun olup olmadığını öğrenmek için bazı sorular sorar. Tüm sistemlerinizin kapsamlı olarak muayenesi yapılır. Bu şekilde şikayetlerinizin boyun fıtığına bağlı olup olmadığını ortaya koyar.
Bir sonraki aşamada tetkikleriniz istenir. Kapsamlı muayene olmaksızın, istenecek olan BT veya MR tetkikleri, teşhis hatalarına yol açabilir.

Sadece boyun ağrısının olması, boyun fıtığı teşhisi için yeterli değildir.
Boyun fıtığında, boyun ağrınızın olup olmamasının çok fazla önemi yoktur. Sadece boyun ağrısı olduğu için yapılan BT veya MR tetkiklerinde, fıtık benzeri görüntüsü bulunan hastaların boyun fıtığı teşhisi aldıklarını biliyoruz. Boyun veya kol ağrısı şikayeti olmayan kişilerin tetkiklerinde boyun fıtığı görüntülerinin olduğunu biliyoruz. Bu oran yaklaşık olarak %25'lerdedir. Bu nedenle, tetkiklerin teşhis için en önemli unsur olduğunu düşünmemelisiniz. Teşhiste en önemli unsur,  kapsamlı muayenedir. Boyun ağrısı yaratan birçok neden var. Boyun fıtığı bunlardan sadece bir tanesidir.

Kol ve el parmak ağrısı, boyun fıtığının en önemli şikayetlerinden birisidir.
Bel fıtığında siyatik ne anlama geliyor ise boyun fıtığında görülen kol ağrısı o anlama gelir. Boyun fıtığında görülen ağrının nedeni, omurilikten çıkan sinir köklerinin, bası altında kalmasıdır. Burada önemli olan, bu şikayetlerin bir başka nedene bağlı olup olmadığının saptanmasıdır. Unutmamanız gereken nokta, kol ağrısının birçok nedenle görülebilmesidir. Bu şikayetler boyundan çıktıktan sonra kol ve ele giden sinirlerin bası altında kalması sonucu ortaya çıkmış ise, tetkik olarak EMG (sinir iletimi) istenir.

Boyun fıtığı hastasının tipik özellikleri
1- Sinir kökü örselenmesine (tahriş) bağlı olarak kol ve / veya el parmaklarına kadar vuran ağrı,
2- Sinir kökü zedelenmesine bağlı olarak kol ve / veya elde kuvvet kaybı,,
3- Omurilik bası altında kalacak olursa kol ve el şikayetlerine ilave olarak, bacaklarda kuvvet kayıpları, yürüme zorlukları ve idrar yapma sorunları görülebilir.

Boyun fıtığı (servikal disk) ile ilgili dosyaları görmek için TIKLAYINIZ......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

10 Haziran 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR