baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBoyun fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı (servikal disk) ameliyatı tipleri şekilleri, ameliyat sonuçları, başarısız ve başarılı ameliyat nedir ?. Bu soruların cevaplarını bu dosyada bulacaksınız. 

AMELİYAT TİPLERİ VE SONUÇLARI
Etraftan duyduklarınızla uygulanacak olan ameliyat tipi hakkında ön yargılı olmamanız önerilir. Ameliyat tipi, boyun fıtığının yerleşimine göre kararlaştırılır. Boyun ön veya arka  (ense) tarafından uygulanır. En sık uygulanan tipi, boyun önünden yapılan girişimlerdir. Bu tipte, boyun fıtığı çıkarıldıktan sonra, çıkarılan bu yere kemik parçası konulur. Bu şekilde ameliyat alanına komşu iki omur kemiği kaynatılır. 
Ameliyat ile suni disk ve platin ile sabitleme işleminin yapılması genel bir uygulama değildir. Bu tür uygulamaların önerilmesi durumunda ikinci doktor görüşü alabilirsiniz.
Ameliyat tipi ne olursa olsun, eğer sinir kökü zedelenmesi veya omurilik zedelenmesi kalıcı değil ise sonuçları çok büyük yüzde ile iyidir. Ameliyat öncesi hiçbir doktor, ameliyat sonuçları ile ilgili olarak size garanti vermez, veremez. 

BAŞARILI ve BAŞARISIZ AMELİYAT

Şikayetlerinizin geçmesi, yani iyileşme başarılı ameliyat olarak adlandırılır. Ameliyat öncesi var olan şikayet ve belirtilerin geçmemesi veya yeni belirtilerin ortaya çıkması başarısız ameliyat olarak tanımlanır. Genellikle 4 nedene bağlıdır. Bunlar:
1- Teşhis hataları: Kapsamlı muayene uygulanmaması sonucu görülür.
2- Ameliyata kadar geçen süre:  Bu süre ne kadar uzun ise, başarılı ameliyat yüzdesi de bu oranda azalır. Geçen süre içerisinde, sinir kökü veya omurilikte oluşan zedelenme kalıcı hale gelebilir.
3- Yanlış seviye veya yanlış tarafın ameliyat edilmesi: 4-5 disk aralığının ameliyat edilmesi yerine 3-4  veya 5-6 disk aralığının ameliyat edilmesi, yanlış seviyenin ameliyat edilmesidir. Sağ tarafın ameliyat edilmesi gerekirken, sol tarafın ameliyat edilmesi, yanlış taraf örneğidir.
4- Ameliyat teknik hataları: Diskin tam olarak çıkarılamaması, sinir kökünü bası altında tutan kireçlenmenin görülmeyip temizlenmemesi, sinir kökü veya omuriliğin ameliyat esnasında zedelenmesi bu gruba örneklerdir.

Başarısız boyun ameliyatı ile karşılaşıldığında, hasta yeni baştan değerlendirilir. Genellikle, omurilik zedelenmesi veya sinir kökü zedelenmesi yok ise, ikinci ameliyat şansı vardır. Böyle bir durumda, yine de ikinci doktor görüşü alabilirsiniz.

Boyun fıtığı (servikal disk) ile ilgili dosyaları görmek için TIKLAYINIZ ......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 29 Kasım 2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR