baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritage


Boyun fıtığı: Ameliyatsız tedaviler

Hasta için yazılan bu dosyada, ameliyatsız - ameliyat dışı tedavilerden olan ilaç, boyunluk, alternatif tıp ile ilgili bilmeniz gerekenler vardır.

Ameliyat dışı hiçbir tedavi ile boyun fıtığı küçülmez ve  bulunması gereken yere geri gitmez. Boyun fıtığınız ameliyat edilmesi gereken durumda değil veya ameliyatlık hale gelmeyecek ise vücudun kendi tamir mekanizmaları ile düzelir. Bu düzelme süresi genellikle 4-6 haftadır.

Kullanılan ilaçlar, romatizma ilacı olarak da bilinen antienflamatuar ilaçlardır. Sinir kökünde diskin basısı ile oluşan ödemi çözer. Böylelikle ağrı azalır. Diski küçültücü etkisi yoktur. Bu etkinin daha kuvvetli olması istenirse Kortizon kullanılır. Kullanımı, iğne şeklinde veya röntgen kontrolü altında diskin olduğu bölgeye iğne ile verilmesi şeklinde olabilir (enjeksiyon tedavileri). Adale gevşetici ilaçların etkili olup olmadığı konusunda zıt görüşler vardır. Yararlı olduğunu savunanlar olduğu gibi yararının olmadığını söyleyenler de vardır. Bölgesel yakıcı kremler, sadece boyun ağrısı nedeni olabilecek adale kasılmalarını rahatlatır, ancak boyun fıtığını tedavi etmez. Aynı kimyasal yapıya sahip veya etki mekanizmaları ayni olan ilaçların birden fazlasının bir arada kullanılması konusunda dikkatli olmanızı öneririm. Bu uygulanın size ilave bir katkısı olmaz, doz aşımı nedeni ile zararı olabilir.

Boyunluk kullanılabilir. Kullanılacak boyunluk, boyun bölgesini sabit tutma amacı ile kullanılacak ise sert tipte olur. Yumuşak ya da süngerden yapılma boyunlukların, sabit tutma özellikleri yoktur. Tek yararları boyun bölgesinin sıcak tutulmasıdır. Bu tür bir boyunluk kullanacağınıza boyun bölgenize eşarp bağlamak ta ayni işi görürü ve daha şık gösterir. Kullanım süresi ile ilgili karşıt görüşler vardır. Hastaların, bu yöntemden yarar sağladıkları uygulamada görülen bir gerçektir. Boyunluk seçiminde doktorunuza danışmanız en uygun yoldur. (geniş bilgi için tıklayınız...

Alternatif yöntemlerin de boyun fıtığını tedavi özelliği yoktur. Kayropraksi (Kiropraksi, manüplasyon) uygulanması, riskli olabilir. Bu tür yöntemlere başvurmadan önce doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Bu konu ile ilgili geniş bilgi Alternatif yöntem dosyasında yazılıdır.

Boyun fıtığı (servikal disk) ile ilgili dosyaları görmek için TIKLAYINIZ ......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

11 Haziran 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR