baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageKronik (devamlı, süregen) Boyun ağrısı

Devamlı, kronik boyun ağrısı ne demektir ? Nedenleri, teşhis ve tedavi özellikleri nelerdir, hasta olarak ne yapmalısınız?. Senaryo şeklinde yazılmıştır.

Boyun Boyun ağrısının 3 aydan daha fazla sürmesi devamlı (kronik) boyun ağrısı olarak adlandırılır. 
İki tip boyun ağrısı vardır. Bunlar;

1- Boyun ağrısının, boyun fıtığı, darbe gibi belirli bir nedeni var ise bu tip ağrılar belirli bir nedene bağlı (spesifik) boyun ağrıları olarak adlandırılır. Bu adla adlandırılmasının nedeni boyun ağrısını yaratan nedenin ortaya konulmuş olmasıdır. Bu tip ağrılar da kronik (devamlı) hale gelebilir. Kireçlenme gibi belirli bir nedene bağlı boyun ağrıları (spesifik) devamlı hale gelebilir. Tedavilere genellikle iyi cevap verir ve kişinin günlük yaşamını çok fazla etkilemez.
2- Boyun ağrısı nedeni olan belirli bir hastalığın bulunamadığı boyun ağrıları (non spesifik boyun ağrısı) çoğu zaman devamlı hale gelir. Belirli bir nedenin olmadığı ifadesi, ağrıyı yaratan her hangi bir hastalık yok anlamında değildir. Genellikle, kişinin yaşı ile uyumlu dejeneratif değişiklikler ( doku yapısının bozulması ve özellikleri kaybetmesi) vardır. Bunlar, boyun omur kemiklerinde kireçlenmeler, disk dokusunun bozulması, omur eklemlerinde kireçlenmeler gibi değişikliklerdir. Ancak, bunlardan hangisinin ağrı nedeni olduğunu kesin olarak söylemek mümkün değildir. B u nedenle, belirli bir nedene bağlı olmayan boyun ağrısı olarak tanımlanırlar . Bazı hastalar, boyun zorlanması olduğunu söyleyebilir.Bu tip ağrı kişinin günlük olağan yaşamını olumsuz olarak oldukça fazla etkiler ve tedavisinde bazı zorluklar ile karşılaşılabilir. Bu dosyada bu tip boyun ağrıları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Ağrının gelişimi

Bir sabah boyun ağrısı ile uyandınız. Belki de günün ileri saatlerinde boyun ağrınızın olduğunu fark ettiniz. Önce, önemsemediniz, ancak ağrı devam edince, evinizde bulunan ilaçları kullanmaya başladınız. 4-5 gün bu şekilde kendi kendinizi tedavi etmeye çalışırken, ağrınızın geçmediğini fark ettiniz. Bunun üzerine gittiğiniz doktor, muayene sonrası önemli bir hastalığınızın olmadığını söyleyerek reçete yazdı. 

Bu yeni tedaviye rağmen, şikayetiniz geçmeyince tekrar doktorunuza gittiniz. Muayene sonrası, önemli bir hastalığınızın olmadığını söyledi. Yine de BT veya MR çekilmesinin uygun olacağını düşünerek bu tetkikleri istedi ( Belki de, bu tetkiklerin yapılmasını siz istediniz). Tetkiklerde; genç iseniz önemli olabilecek bir bulgu bulunmadı, ileri yaşlarda iseniz kemik, eklem ve disk dokularında yaşa bağlı değişiklikler bulundu. Tedaviye devam etmenizi söyledi.

Yaklaşık 15 günden beri boyun ağrınızın olduğunu ve tedavi ile geçmediğini düşünerek, bir başka doktora gittiniz. Yeni doktorunuz muayene sonrası, daha önceki tetkiklere de bakarak önemli bir hastalığınızın olmadığını söyledi. İlaç tedavilerine devam edilmesinin uygun olduğunu söyledi. Ağrınızın geçmemesi nedeni ile huzurunuz kaçtı. 

Ağrılarınız geçmedi, belki de şiddeti arttı. Doktorunuza tekrar gittiniz. Muayene sonrası Fizik tedavi ve  rehabilitasyon uzmanınca görülmenizin yararlı olacağını söyledi. Sonuçta, bu tür tedaviler uygulandı. Ağrınız geçmedi. Kontrol için gittiğiniz doktorunuz, ağrının ruhsal nedenle geliştiğini söyledi. Bu ifadeye çok kızdınız. " Ben ruh hastası değilim " dediniz. İş yerinizde, evinizde çevrenizdekiler ile ilişkileriniz bozulmaya başladı. İnsanlar, sizin hastalığınıza inanmamaya başladı. Bu durum sizi daha da üzdü. " Ben rol yapmıyorum ", " ben hastayım" gibi sözler ile kendinizi ifade etmeye başladınız. Belki işinizi kaybettiniz. 

Modern tıptan ümidinizi kesip, biraz da etrafınızda bulunanların yönlendirilmesi ile alternatif yöntemlerde çare aramaya başladınız. Sonuçta, bir yarar görmediniz. Geri dönüp baktığınızda, ağrının çok uzun zamandan beri devam ettiğini, çok miktarda para harcadığınızı fark ettiniz. Ekonomik sıkıntılar sizi üzmeye başladı. Aile içi ilişkileriniz, artık eskisi gibi değil. Bu durumda, kronik ağrılı bir hasta olabilirsiniz. Bu durum sizi çok fazla üzmemeli. Bu  durumda olan hastalar var .

Yukarıda yazılan hikaye, kronik boyun ağrılı hayali bir hasta üzerinden ağrının özelliklerini anlatmak için yazılmıştır. Bunların hepsi size bire bir uymayabilir. Aşağıda, bu tip  ağrılı hastaların özellikleri yazılıdır.

Kronik boyun ağrılı hastanın özellikleri

1- Duygusaldırlar, depresyon, bu hastaların önemli bir kısmında vardır. çevreden çok  kolay etkilenebilirler ve genellikle mutsuzdurlar. Mükemmel olmanın peşindedirler. Para sorunları vardır. 
2- Genellikle, ağrının nasıl başladığı bilinmez. Bazı hastalar boyun zorlanması olduğunu söyleyebilir.
3- Muayenede, her hangi bir bulgu saptanmaz.
4- Tetkiklerde  boyun ağrısı nedeni olabilecek belirli bir hastalık genellikle bulunmaz. Bazı hastalarda yaşı ile uyumlu olan dejeneratif değişiklikler görülür. 
5- Boyun lordoz düzleşmesi olduğu söylenen hastalar, bunu bir hastalık olarak algılar. Tedavi ile düzelmesini bekler. Düzelme olmayınca da  olumsuz olarak etkilenir.
6- Hastalar bir çok doktora gider. Yarar görmediği için, doktorları hastalığını teşhis edememekle suçlayabilir.
7- Alternatif yöntemlerde çare arayabilirler.
8- Ağrının süre ve şiddet olarak artması, hastanın ruhsal durumunu daha da bozar. 
9- Ameliyat ile düzeleceğine inanıp ameliyat olabilirler.
10- Ağrının azaldığı dönemler olabilir. Bu dönemler kısa sürelidir ve şiddetli ağrı her hangi bir nedenle geri döner.


Neler yapılabilir ? 

1- Ağrı vücudumuzun bir alarm sistemidir ve bir şeylerin düzgün gitmediğini gösterir. Bu tip ağrının;
  a- Hastanın, depresyon, mükemmeliyetçi, duygusal özellikleri nedeni ile psikolojik,
  b- Hastanın, mutsuzluk ve ekonomik sorunları gibi sosyal,
  c- Omur kemiklerinde kireçlenme, disk dokusunda bozulma, boyun zorlanması gibi fiziksel özellikler vardır.
Ağrı bir algılamadır, kişinin ruhsal durumu ile yakından alakalıdır. Bu nedenle üzgün ve kızgın olduğumuz da ağrıyı daha fazla hissederiz. Bu tip ağrının, neden bazı kişilerde gelişip bazı kişilerde gelişmediği sorusu aklınıza gelebilir. Nedeni, kişiler arasındaki ruhsal ve sosyo-ekonomik farklılıklardır. 
2- Çaresiz değilsiniz. Uygun tedaviler ile ağrınız tam olarak geçmese bile azalabilir. 
3- Hasta olarak ağrınız nedeni ile bir çok farklı uzmanlık alanında ki doktora farklı zamanlarda gitmiş olabilirsiniz. Bu uygun bir yaklaşım değildir. Hastaya uygun yaklaşım, bir çok farklı tıp uzmanlık alanının birlikte hareket etmesi ile sağlanabilir.
4- Alternatif yöntemler denemek isteyebilirsiniz. Önerim, bu durumu doktorunuz ile görüşmenizdir. Uygulamalardan yarar göremeyebilir, para ve zaman kaybedebilirsiniz.
5- Ameliyat önerildiğinde, ikinci doktor görüşü almanızın yararı olabilir.

Boyun, kol, omuz - el ağrısı  ile ilgili diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ .....

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

10 Haziran 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR